Nie tylko rejs Kaczuszką

  Nie tylko rejs Kaczuszką

  Jacek Antczak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Z perspektywy Odry Wrocław wygląda zupełnie inaczej, jest miastem tajemniczym, przepięknym, pełnym półcieni.
  Nie piszę tego z autopsji, choć spędziłem kiedyś na statku pływającym po Odrze całą noc - na weselu kolegi - ale nie wszystko pamiętam. Opowiadał mi o odrzańskim widzeniu Wrocławia w zachwycie jeden ze znanych miłośników miasta, który w młodości uprawiał kajakarstwo. Jego ulubionym zajęciem były kilkugodzinne samotne treningi.

  Ponoć pływając po Odrze, rekreacyjnie czy wyczynowo, zapomina się o wszystkim. Ponieważ uczył się w Technikum Żeglugi Śródlądowej, sporządził nawet taką "odrzeczną" mapę Wrocławia. Szkoda, że tak niewielu wrocławian zwraca uwagę na rzekę - martwi się do dziś. Szkoda.

  Odra to wielki, wciąż niewykorzystany atut Wrocławia - turystyczny, krajobrazowy, społeczny, komunikacyjny. Od wielu lat przypominają o tym urbaniści, architekci czy historycy opisujący, jak było przed wojną.

  Dotąd apele, a nawet opracowania Biura Rozwoju Wrocławia, żeby przywrócić Odrę stolicy Dolnego Śląska, żeby miasto, na co dzień odwrócone do Odry plecami i patrzące na nią tylko od święta (np. przy okazji wystawienia "Giocondy"), przypomniało sobie o życiodajnym krwiobiegu największej dolnośląskiej aglomeracji, pozostają bez odzewu.

  Dziś piszemy o kilku inicjatywach, które pokazują, że w Odrze coś drgnęło. I nie jest to ani potwór z głębin, ani fala powodziowa, ani - z całą sympatią i bez podtekstów - rozpoczęcie sezonu na rejsy Kaczuszką.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomosty

   marja209 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 49

   Brakuje mi pomostów.
   Wenecja ma wody znacznie, znacznie więcej. I do swojej wody ma jakoś tak bliżej.
   Wszędzie, gdzie do wody jest daleko, nie ma gdzie przysiąść, gdzie przycumować itp. - tam...rozwiń całość

   Brakuje mi pomostów.
   Wenecja ma wody znacznie, znacznie więcej. I do swojej wody ma jakoś tak bliżej.
   Wszędzie, gdzie do wody jest daleko, nie ma gdzie przysiąść, gdzie przycumować itp. - tam woda nie będzie do nas zwrócona twarzą i vice versa.

   Wg mnie potrzeba dużo solidnych, stabilnych drewnianych pomostów, porządnie przyczepionych gdzieś do lądu, ziemi, muru, nisko nad wodą, żeby można było usiąść, nawet rozłożyć koc w ciepły dzień, łódkę przycumować, kajak...

   Jeśliby znalazły się miejsca, gdzie ludzie mogą przywiązać wygodnie i bezpiecznie swoją łódź, to z pewnością częściej by z niej korzystali.

   Nie ma powodu, żeby ktoś z Kozanowa płynął do pracy motorówą na Polibudę, albo do Urzędu Wojewódzkiego, pod warunkiem, że ma ją pod domem zaparkowaną i ma miejsce parkingowe pod pracą (i rzecz jasna jeszcze kilka czynników).zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama