Wrocławskie pisarzy przygody

  Wrocławskie pisarzy przygody

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Elegancki Jan Kasprowicz podczas studiów we Wrocławiu
  1/5
  przejdź do galerii

  Elegancki Jan Kasprowicz podczas studiów we Wrocławiu ©Stowarzyszenie Przyjaciół Jana Kasprowicza, reprodukcja: Piotr Kyc

  Dlaczego Władysław Reymont wywoływał we Wrocławiu duchy? Które sonety Jan Kasprowicz napisał w tutejszym więzieniu? Co w stolicy Dolnego Śląska robiła pierwsza polska autorka książek dla dzieci?

  Te i inne historie wraz z ilustracjami do nich będzie można poznać we wrocławskim Rynku. O godz. 13.30 we wtorek zostanie otwarta plenerowa wystawa "Polscy pisarze w dawnym Wrocławiu".

  Zobaczymy na niej kilkadziesiąt reprodukcji oryginalnych rękopisów, rycin i fotografii oraz współczesne zdjęcia związane z, rzadko opisywanymi, pobytami we Wrocławiu piętnastu polskich pisarzy, m.in. Juliusza Słowackiego, Marii Dąbrowskiej, Józefa Wybickiego i Adama Asnyka.

  Jako komentarze do ilustracji posłużyły fragmenty "Spotkań wrocławskich" - wydanej ponad pół wieku temu książki jednego z twórców polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, prof. Tadeusza Mikulskiego.
  - Pretekstem do pokazania wystawy jest fakt, że w tym roku mija setna rocznica urodzin profesora. Chcieliśmy to uczcić - tłumaczy kurator ekspozycji Jacek Czarnik z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego, która wraz ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich jest organizatorem wystawy. Ekspozycję będzie można oglądać w Rynku do końca maja, potem przeniesie się do budynku biblioteki.

  Oto niektóre z historii słynnych pisarzy.


  * Duchy Reymonta. Autor "Ziemi obiecanej" przyjechał do Wrocławia w 1888 r. jako 21-latek ze znanym wówczas, ale bardzo tajemniczym spirytystą, o którym było wiadomo tylko tyle, że miał na nazwisko Pushow. W dziewiętnastowiecznym Wrocławiu prężnie działało środowisko spirytystyczne, a młody Reymont jako "medium" wywoływał z nimi duchy.

  Długość i miejsce pobytu Reymonta nie są do końca znane. Znane są za to efekty jego pobytu we Wrocławiu. To jeden z miejscowych wróżbitów przepowiedział pisarzowi duże pieniądze i Nagrodę Nobla. Przepowiadał też udaną podróż, stosunki z wielkimi osobami, może z królem, może z cesarzem... - opisywał rozmowę z wróżbitą Reymont na kartce z kalendarza, którą zobaczymy na wystawie. Wrocławskie doświadczenia oraz zainteresowania spirytyzmem i okultyzmem stały się jedną z inspiracji dla Reymonta do napisania powieści grozy "Wampir".
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pamięć Mikulskiego

   es (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 102 / 96


   Brawo pomysłodawcy i organizatorzy tego projektu!

   Okazuje się, że mądrze i pięknie można czcić pamięć o wielkich wrocławianach. Przywołanie Profesora Mikulskiego przez bohaterów jego słynnej...rozwiń całość


   Brawo pomysłodawcy i organizatorzy tego projektu!

   Okazuje się, że mądrze i pięknie można czcić pamięć o wielkich wrocławianach. Przywołanie Profesora Mikulskiego przez bohaterów jego słynnej książki "Spotkania wrocławskie" jest genialnie proste i wzruszające.

   Zaraz idę to oglądać!

   Ta rocznica powinna przyczynić się także do wznowienia "Spotkań wrocławskich"!

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama