Jest zgoda w EIT+, będą i pieniądze

  Jest zgoda w EIT+, będą i pieniądze

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Po kilku miesiącach sporów udziałowcy Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ osiągnęli w piątek porozumienie.
  Zawarli je w Warszawie w obecności minister nauki. To oznacza, że wkrótce we Wrocławiu na Praczach Odrzańskich ruszą badania naukowe finansowane przez Unię Europejską. Są one warte ponad 800 mln zł.

  Przypomnijmy, że spór dotyczył głównie roli, jaką partnerzy Centrum mają odgrywać w spółce. Najwięcej zastrzeżeń zgłaszała Politechnika Wrocławska, która obawiała się, że będzie sprowadzona do roli dostarczyciela naukowców. Jej rektor, prof. Tadeusz Więckowski, twierdził nawet, że z jednej z najlepszych uczelni w kraju robi się coś na wzór wyższej szkoły zawodowej.

  W końcu w sprawie konfliktu we wrocławskim EIT+ interweniowała minister nauki, prof. Barbara Kudrycka. To ona poprowadziła wczoraj spotkanie ostatniej szansy.
  - Nie było łatwo - przyznaje prof. Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. - Zdecydowała postawa minister i jej wielka wola porozumienia - podkreśla.
  Prof. Marek Bojarski: Zdecydowała postawa minister i jej wielka wola porozumienia
  Uzgodniono, że Politechnika Wrocławska będzie miała najwięcej, bo aż 26 proc. udziałów w EIT+, Uniwersytet Wrocławski - 19, Akademia Medyczna - 14, Uniwersytet Przyrodniczy - 10, a Uniwersytet Ekonomiczny - 6 proc. Zarząd województwa i magistrat mają mieć łącznie 25 proc. głosów.

  - Cieszę się podwójnie - przyznaje prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. - Z jednej strony osiągnęliśmy formalne porozumienie, z drugiej - przyrzekliśmy sobie, że żaden z udziałowców nie będzie już zgłaszał zastrzeżeń co do działalności spółki EIT+.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama