Jazzman o patronie

  Jazzman o patronie

  MT

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Powstała kantata o Błogosławionym Czesławie. Usłyszymy ją w sobotę w sali koncertowej Polskiego Radia.
  Stefan Gąsieniec to postać rozpoznawalna, choć dotychczas kojarzona głównie z muzyką jazzową (pianista ma własne trio). To się może jednak wkrótce zmienić, bo Gąsieniec skomponował właśnie świetną kantatę o Błogosławionym Czesławie, patronie Wrocławia.

  Zaprosił do udziału w swoim projekcie najbardziej znanych wrocławskich artystów, jak aktor Bogusław Kierc, który jest autorem libretta (napisanego w języku staropolskim), wykonawców, jak wokaliści Olga Bończyk i Marek Bałata, czy orkiestrę Lower Silesia Ensemble i chóry Hand of God (gospelowy) oraz Schola Gregoriana Silesiensis. Libretto przedstawia życie Błogosławionego Czesława od dzieciństwa, po czas spędzony we Wrocławiu.

  Na pomysł stworzenia muzyki Stefan Gąsieniec wpadł ponad rok temu zawiedziony tym, że patron Wrocławia nie jest ciekawie promowany. Sobotni koncert w sali Polskiego Radia zostanie nagrany, a płyta ma zostać wizytówką Wrocławia.

  Jaka jest kantata "Błogosławiony Czesław. Pogromca śmierci i obrońca Wrocławia"?
  - Nie ma w niej miejsca na nudę zapewnia Stefan Gąsieniec. - Muzyka cały czas trzyma w napięciu i dosłownie wbija w fotel - mówi kompozytor.

  W partyturze znajdziemy mieszankę gatunków i stylów: muzykę poważną, filmową, jazzową, etniczną, elementy muzyki żydowskiej, arabskiej czy tatarskiej. Libretto przedstawia życie Błogosławionego Czesława od dzieciństwa, poprzez otrzymanie habitu z rąk Świętego Dominika w Rzymie, po czas spędzony we Wrocławiu.

  Początek koncertu w sobotę o g. 19 w sali koncertowej Polskiego Radia. Wstęp jest wolny.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama