Czego najbardziej chcą mieszkańcy Wrocławia

  Czego najbardziej chcą mieszkańcy Wrocławia

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ratusz dostał nową listę życzeń wrocławian. Czego chcemy? Likwidacji korków i więcej zieleni.
  W czwartek poznaliśmy dziesięć postulatów wrocławian. To lista życzeń mieszkańców, dotyczących tego, jak powinno zmienić się miasto i z jakimi problemami ma poradzić sobie w ciągu najbliższych 10 lat, czyli do 2019 roku.

  Jak powstała ta lista? Na podstawie badań, które na zlecenie magistratu wykonał ośrodek Pentor. Przepytał trzy tysiące wrocławian w wieku od 18 do 65 lat.

  Prezydent Rafał Dutkiewicz zapewnia, że lista życzeń będzie brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o inwestycjach. Ma też trafić na biurka wszystkich dyrektorów wydziałów w urzędzie miasta i być dla nich podpowiedzią przy podejmowaniu decyzji.


  Oto jakie są postulaty wrocławian:


  * Zmniejszenie korków.
  Na ten punkt wskazywano najczęściej. Z badań wynika, że korki drażnią wszystkich - zarówno kobiety, jak i mężczyzn, starszych i młodszych. Chcemy, aby z każdego punktu miasta do 2019 roku można było dotrzeć do centrum w 5 minut.
  - W związku z tym, oprócz budowy obwodnic, wrocławianie chcą usunięcia z centrum miasta tirów i zakończenia generalnych remontów na drogach - opowiada Janusz Bujko, szef wrocławskiego biura Pentora. Bardzo istotny jest też dla badanych nowy tabor dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i punktualność komunikacji miejskiej.

  * Remonty budynków.
  Najważniejszy, zdaniem wrocławian, jest remont Dworca Głównego. Ale liczymy też na odnawianie zabytkowych kamienic, przede wszystkim w Śródmieściu i na Ołbinie. Drażni nas, że budynki w mieście się sypią, są szare i brudne.
  Korki w mieście złoszczą każdego. Kobiety i mężczyzn, starych i młodych.
  Rozbudowa lotniska.
  - Ten punkt wskazywano prawdopodobnie dlatego, że to wizytówka miasta, a wrocławianie bardzo lubią, gdy się o Wrocławiu mówi, gdy się miasto zauważa, gdy miasto się dobrze kojarzy - komentuje Janusz Czapiński, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego.

  * Więcej terenów zielonych.
  Zaraz po inwestycjach drogowych i w infrastrukturę wrocławianie domagają się rozszerzenia terenów zielonych. Zależy nam na odbudowaniu istniejących parków i tworzeniu nowych, na osiedlach.
  - Nowych parków nie będzie, ale na pewno po kolei odnawiać będziemy te istniejące - zapowiada Rafał Dutkiewicz, prezydent miasta. Badania wykazały, że potrzebnych jest też więcej placów zabaw i ścieżek spacerowych. Chcemy też, żeby wszystkie nowe osiedla były projektowane już z terenami zielonymi.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama