Uwaga: zwierzęta na drodze!

  Uwaga: zwierzęta na drodze!

  Janusz Pawul

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nikt nie sprząta padliny. Szczątki leżą przy drogach. To groźne, bo samochody mogą wpaść w poślizg.
  - Jeżdżę codziennie do Trójcy drogą krajową nr 30 i widzę leżące na szosie ciała rozjechanych zwierząt - alarmuje Michał Olchowski, doświadczony kierowca ze Zgorzelca.
  Kiedyś na zaledwie siedmiokilometrowej trasie naliczył dwa zabite jeże, jednego lisa i dwa zające.

  Szczątki zwierząt leżały przez kilka dni i nikt się nie kwapił, żeby je uprzątnąć.
  - A przecież nie chodzi tylko o estetykę, ale też o zagrożenie sanitarne - niepokoi się Karol Król, kierowca ciężarówki, który często jeździ krajową czwórką. - Przy dużej prędkości, zwłaszcza nocą, gdy widoczność jest gorsza, można też wpaść na padlinie w poślizg - ostrzega.

  Obowiązek dbania o stan dróg spoczywa na ich zarządcach. Nie ma jednak specjalistycznych ekip, które dyżurowałyby i na bieżąco kontrolowały pobocza dróg. A zanim zarządca sam zabrałby się za sprzątanie, ciała zwierząt zdążą już rozjechać auta.

  Najwięcej wypadków jest w maju i kwietniu, gdy sarny, zające i lisy, czując wiosnę, przemierzają swoje terytoria stałymi trasami.
  - Zwierzęta giną, bo przed laty, gdy szosy były budowane, nikt nie myślał o tym, żeby drogi wyposażyć w przepusty - tłumaczy Czesław Markiewicz z Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

  Według niego, w przypadku małych zwierząt, np. płazów, można by organizować akcje przenoszenia ich przez drogę, jeśli, oczywiście, znane są ich siedliska.
  - Niestety, w wypadku pozostałych zwierząt, takich jak jeże, sarny czy lisy, uchronienie ich od kontaktu z cywilizacją jest w zasadzie niemożliwe - przyznaje Czesław Markiewicz.
  Markiewicz; Zwierzęta giną, bo nikt nie myślał o tym, żeby drogi wyposażyć w przepusty
  Czy powinniśmy bać się padliny? Magdalena Mieszkowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu wyjaśnia, że nie są badane zagrożenia, wynikające z obecności przy drogach martwych zwierząt.
  - Nasza inspekcja nie zajmuje się tym zagadnieniem. To leży w kompetencji służb weterynaryjnych - podkreśla Mieszkowska.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama