Sztuka dobra albo sztuka zła

  Sztuka dobra albo sztuka zła

  Ewa Kaszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  PRL skończył się 20 lat temu. W tym czasie pojawiło się nowe zjawisko - sztuka obciachu.
  Irytuje mnie określenie "sztuka z PRL-u". Sztuka jest albo dobra, albo zła. PRL skończył się 20 lat temu. Cały XX wiek należał w sztuce, także polskiej, do nowatorów i eksperymentatorów. Były jedynie dwie kilkuletnie wpadki związane z ideologią. Przed wojną za Hitlera i Mussoliniego, po wojnie za Stalina. Powstawała wtedy sztuka nacechowana ideologią i wyraźną manierą. Słaba.
  Jeśli określenie "sztuka z PRL" dotyczyłoby cezury czasu, to warto przypomnieć naszych wrocławskich peerelowskich artystów i ich dzieła. W teatrze prym wiedzie Laboratorium Grotowskiego, Pantomima Tomaszewskiego. Ale jest też Kalambur Bogusława Litwińca czy Gest Andrzeja Leparskiego.

  W tym czasie powstała większość poezji Tadeusza Różewicza, Urszuli Kozioł, Tymoteusza Karpowicza, Marianny Bocian, Janusza Stycznia. Swoje obrazy namalowali: Waldemar Cwenarski, Eugeniusz Geppert, Józef Hałas, Alfons Mazurkiewicz. W fotografii eksperymenty twórcze prowadzili Natalia i Andrzej Lachowiczowie. Na styku poezji i plastyki działał Stanisław Dróżdż. Gdzieś w tle tego wszystkiego wielki nowator, autor linii nieskończonych - Wacław Szpakowski.

  Tak więc wrocławska twórczość w PRL miała się całkiem dobrze. Zwłaszcza tam, gdzie nie dawały się we znaki przeszkody technologiczne, materiałowe. Takie niestety dotyczyły rzeźby i architektury. Dlatego ważne jest, aby prace o wysokim walorze artystycznym, ale naruszone zębem czasu, przetrwały. Należą do nich niewątpliwie mozaiki Hałasa na budynkach Podwale 45 i 47, rzeźba Jagusi Tadeusza Tellera przed Hutmenem i para łabędzi Jerzego Boronia przed Dolmedem. One są tak samo z PRL, jak wiersze Różewicza!
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRAWDA...

   Zbigniew Frączkiewicz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Mógłbym sporo dodać do tego tekstu... wesprzeć autorkę przykładami z własnych doświadczeń. Generalnie przyznaję rację , wolność polityczna nie przekłada się na wolność w sztuce, zwłaszcza...rozwiń całość

   Mógłbym sporo dodać do tego tekstu... wesprzeć autorkę przykładami z własnych doświadczeń. Generalnie przyznaję rację , wolność polityczna nie przekłada się na wolność w sztuce, zwłaszcza wymagającej środków nie tylko autora ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobry tekst, ważny!

   głos czytelnika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   dobry tekst, ważny!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama