NIK ostro krytykuje szkołę podoficerską we Wrocławiu

  NIK ostro krytykuje szkołę podoficerską we Wrocławiu

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Żołnierzom brak sprzętu do nauki strzelania. To ustalenia kontroli w szkole podoficerskiej.
  We wrocławskiej Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych brakuje pistoletów i granatów treningowych, lornetek, hełmów a także specjalnych urządzeń, tzw. trenażerów, do nauki celowania i strzelania.
  Takie są ustalenia z kontroli NIK. Dotyczyła ona lat 2005-2008, a objęła 8 szkół podoficerskich w Polsce, w tym tę wrocławską.

  Po ukończeniu szkoły żołnierz zawodowy dostaje stopień kaprala - najniższy wśród podoficerów. Może zostać dowódcą drużyny, czyli oddziału złożonego z 7 do 10 żołnierzy.
  - Taki kapral musi wykształcić się na dobrego nauczyciela, który będzie potrafił szkolić podległych mu żołnierzy - mówi dyrektor wrocławskiej delegatury NIK, Andrzej Myrta. To wrocławska Izba koordynowała ogólnopolską kontrolę szkół podoficerskich.

  Tymczasem, jak wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, absolwenci szkół podoficerskich, m.in. wrocławskiej, nie są dobrze przygotowani do roli nauczycieli żołnierskiego rzemiosła.

  NIK przeprowadziła anonimową ankietę wśród dowódców 100 jednostek wojskowych. Wynika z niej, że wielu absolwentów szkół podoficerskich musi być dodatkowo szkolonych w jednostkach. Najczęściej chodzi o najnowszy sprzęt wojskowy, który tam jest, ale brakuje go w szkołach podoficerskich. Tam uczniowie korzystają ze sprzętu przestarzałego, nieużywanego już w jednostkach wojskowych.

  - Pieniądze podatnika wydawane są więc dwa razy na szkolenie tego samego podoficera - mówi Paweł Biedziak, rzecznik NIK. - Raz w szkole, a kolejny raz, kiedy doszkalają go już w jednostce, bo okazuje się, że absolwent tak naprawdę nic nie umie.

  Kolejny problem wrocławskiej szkoły podoficerskiej - tak samo jak innych podobnych w Polsce - to nauka języka angielskiego. Polska jest członkiem NATO, więc dowódcy drużyn muszą znać angielski na tyle dobrze, by móc rozmawiać w tym języku przez radiostację z żołnierzami armii innych państw, na przykład w czasie akcji czy na ćwiczeniach.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama