Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz kolor Plusa

Bartłomiej Knapik
Materiały promocyjne
Wrocławianie zdecydują o wyglądzie wagonów Tramwaju Plus. Internetowe głosowanie od piątku.

Urzędnicy chcą zapytać wrocławian, w jakim kolorze powinny być nowe skody, które będą kursowały między ulicą Świeradowską a stadionem na Maślicach i z Leśnicy na Sępolno.

Barwy nowych wozów mają być inne od skód jeżdżących na liniach nr 6 i 7, bo zgodnie z zapowiedziami urzędu miejskiego tramwaje plus będą szybsze niż tradycyjne. Dlatego - ich zdaniem - należy je wyróżnić rozmieszczeniem drzwi dla pasażerów (po obu stronach wagonów), ale także "nową identyfikację wizualną". Chodzi o to, by przystanki, wystrój wnętrza pojazdów i kolor samych wagonów Tramwaju Plus był inny niż zwykłych wozów.

Urzędnicy dostali kilkanaście propozycji pomalowania. Wybrali z nich trzy i dołożyli jedną - autorstwa wrocławskich miłośników tramwajów (wszystkie cztery propozycje prezentujemy na zdjęciach obok). Teraz spomiędzy nich ostateczny wygląd wozów mają wybrać sami wrocławianie.

- Tramwaj Plus powinien być zgodnie z tradycją niebieski. Dlatego wybraliśmy propozycje, w których ten kolor dominuje, i poddajemy je pod głosowanie - wyjaśnia Paweł Czuma, szef biura prasowego w magistracie.

Głosowanie rozpocznie się w piątek (na stronie: www.wroclaw.pl) i potrwa do południa w przyszły czwartek. Naszym zdaniem najlepiej prezentuje się wersja najbardziej niebieska, bez udziwnień. I namawiamy Czytelników do głosowania właśnie na nią.
W swojej historii wrocławskie tramwaje były malowane na różne kolory, ale tylko jeden z nich jednoznacznie kojarzy się z naszym miastem.

- W naszej świadomości tramwaje są niebieskie. Głównie dzięki "Wrocławskiej Piosence"- przekonuje Tomasz Sielicki, który zajmuje się historią wrocławskich tramwajów i przygotował na ten temat ekspozycję dla Muzeum Miejskiego. Trwa dyskusja, czy tramwaje powinny być jednolicie niebieskie, czy też w jakieś wzory.

Wrocławskie tramwaje są niebieskie nieprzerwanie od 1971 roku.

- Krasnoludki? Czemu nie, ale wewnątrz na obiciach siedzeń - podkreśla Mateusz Niedziela, jeden z założycieli Wrocławskiego Forum Komunikacyjnego. To właśnie ono, wspólnie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia (TUMW), przygotowało jednolicie niebieską propozycję, na którą od piątku będziecie mogli głosować. - W innym przypadku wyjdzie karykatura, a nie tramwaj - dodaje Niedziela.

Wybór barwy nowych wozów to nie tylko kwestia gustu. Są także trzy inne powody. Pierwszy, to tradycja.
- Skoro we Wrocławiu autobusy i tramwaje są już w odpowiednich schematach, niebieskie wagony z białymi pasami, to nie powinno się wprowadzać chaosu - przekonuje Przemysław Filar, prezes TUMW. - Dlatego nasza propozycja jest najbliższa barwie z 1947 roku - dodaje.

Drugi z powodów, przemawiających za najprostszą propozycją, to wygoda użytkowania. W przypadku stłuczki można szybko wymienić kawałek blachy w jednolitym kolorze. Co będzie trudniejsze, gdy fragment nadkola będzie miał np. nogę krasnoludka. I wreszcie powód trzeci. Dwukierunkowy Tramwaj Plus ma w razie potrzeb zastępować wozy innych linii w przypadku remontów. Nie będzie wtedy przemalowywany.

Jest też jeszcze kwestia różnic między Tramwajem Plus a wozami klasycznymi. Będzie jeździł po tych samych torach, a że nie jest autem, nie wyprzedzi wozów zwykłych linii, np. na ul. Legnickiej. Będzie miał praktycznie takie samo wyposażenie, jak skody na liniach 6 i 7.

Skoro różnic jest tak niewiele, to lepiej, by kolory były zbliżone do siebie, by wagony można było wymieniać. Głosowanie zaczyna się od jutra od godz. 10 i zakończy się w czwartek, 14 maja, o godz. 12. Żeby wziąć w nim udział, trzeba wejść na stronę www. wroclaw.pl. Wynik podamy w "Polsce-Gazecie Wrocławskiej" 15 maja.

Kolorowe wozy
Pierwsze wrocławskie tramwaje były zielone.
Wozy, jeszcze konne, górę miały seledynową, a burty ciemnozielone. Pierwsze tramwaje elektryczne (1893) to kolor biało-zielony z czarnymi platformami. Pierwsze wozy miejskie (a nie spółek prywatnych) były biało-czerwone, czyli w ówczesnych barwach miasta.

W połowie lat 20. tabor ujednolicono i pomalowano na kremowo. Ten stan trwał aż do 1947 roku. Burty tramwajów kursujących w kierunku Pałacu Wystawowego malowano na niebiesko. Od 1952 r. wszystkie tramwaje w kraju były czerwone. Kolor niebieski wrócił na stałe w 1971 roku.

Źródło: T. Sielicki, "Historia wrocławskich tramwajów"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska