6 maja - data ważna dla Wrocławia

  6 maja - data ważna dla Wrocławia

  Dr Tomasz Głowiński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jeszcze dzisiaj zdarza się nam słyszeć, że 6 maja 1945 roku był dniem wyzwolenia miasta. Jestem przeciwnikiem takiej terminologii.
  W przypadku Śląska czy miasta Breslau termin ten się w żaden sposób nie broni. Bo oznacza on, że wyzwolono miasto od jego mieszkańców.

  Sądzę, że należy mówić, iż Wrocław został zdobyty, a może nawet precyzyjniej - skapitulował w obliczu końca wojny i beznadziejności dalszego oporu. Miasta same w sobie nie żyją, mury nie żyją bez ludzi, a więc jeżeli rozpatrujemy tę datę w sensie ludzkim, to możemy powiedzieć, że był to też początek polskiego Wrocławia.

  Jest to niewątpliwie data znacząca, jedna z najważniejszych w historii Wrocławia. Oznacza ona bowiem zamknięcie najbardziej dramatycznego fragmentu historii miasta. Według mnie to dobra data, ponieważ oznaczała koniec walk o miasto. A przy tym kojarzy się nam z bliskim końcem II wojny światowej. I choć kapitulacja Niemiec nie przyniosła Polsce wolności, zakończyła jeden z bardziej dramatycznych etapów w naszej historii.

  Pozostaje jeszcze szerszy, polityczny, kontekst. Przesiedlenia drugowojenne, cała ta inżynieria społeczna, która dotknęła Europę w trakcie i w wyniku II wojny światowej, oznaczała porzucanie domów, szukanie swojego miejsca często pod obcym dachem.

  Oczywiście, dla ówczesnych mieszkańców miasta Breslau jest to gorzka data, choć i oni chyba z ulgą przyjęli koniec walk o miasto. Natomiast dla nas - współczesnych wrocławian - 6 maja niesie w sobie więcej optymizmu niż gorzkich skojarzeń.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama