Nagroda dla pałacu w Wojanowie

  Nagroda dla pałacu w Wojanowie

  Rafał Święcki, Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pałac w Wojanowie zdobył Grand Prix konkursu "Dolnośląska Budowa 2007-2008 Roku".
  Konkurs zorganizował Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Do finału jury zakwalifikowało 21 budowli.

  Zabytkowy pałac w Wojanowie, został odbudowany w ubiegłym roku po wielkim pożarze, który strawił budynek w 2002 roku. Prace renowacyjne trwały prawie trzy lata. Obecnie obiekt pełni funkcję centrum wypoczynkowo-konferencyjnego.

  Właściciel pałacu odbudował go według starych planów i rycin. Przywrócił także piękny wygląd parkowi. W pałacu znajduje się hotel, basen oraz centrum konferencyjno-szkoleniowe. Jest to ulubione miejsce wycieczek rodzinnych jeleniogórzan.

  Udało się uratować zabudowania folwarczne. Odbudowano między innymi XIX-wieczną oborę, zbudowaną na planie nieforemnego pięciokąta. Żadna z jej ścian nie została zbudowana pod kątem prostym, a dach ma niezwykłą konstrukcję. Przy odbudowie starano się wyeksponować wszelkie zachowane oryginalne elementy. Np. podczas odbudowy, rozebranej w latach 70. stodoły, na ścianach ułożono kamienie z jej starych fundamentów. Wykorzystano też drewniane belki, pochodzące z zawalonej obory.

  W konkursie przyznano też nagrodę specjalną. Otrzymała ją Politechnika Wrocławska za Zintegrowane Centrum Studenckie przy Wybrzeżu Wyspiańskiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama