Przyszłość ważniejsza niż rozdrapywanie ran

  Przyszłość ważniejsza niż rozdrapywanie ran

  Jerzy Starzyński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Twierdzenie, że Taras Szewczenko namawiał do mordowania Polaków, to tylko świadectwo tego, co wiedzą o nim inicjatorzy tego pomysłu.
  Szewczenko to jeden z najwybitniejszych poetów romantycznych świata i jeden z największych umysłów ówczesnej Europy. Poeta, malarz, publicysta, który przyjaźnił się z Polakami i dzielił z nimi niedolę zsyłki. Adamowi Mickiewiczowi zadedykował jeden ze swoich wierszy, który jest też w polskich podręcznikach. Oskarżanie Szewczenki o to, co działo się na Ukrainie w czasie II wojny światowej, to tak, jakby Goethego oskarżać o to, że Hitler wojnę rozpętał.

  Nawet gdyby w Legnicy nie było ukraińskiego liceum, i tak powinna znaleźć się ulica imienia tego wybitnego poety. Niepokoi to, że coraz częściej mamy do czynienia z rozgrzebywaniem historii, zamiast tworzeniem wspólnej przyszłości.

  Razem z zespołem Kyczera próbujemy zbliżać ludzi poprzez pokazywanie odmiennej kultury, koncerty, wystawy czy festiwal mniejszości narodowych i etnicznych. To nasz krok w przyszłość, a ciągle zastanawiam się, czy nie zniweczy go patrzenie na historię poprzez emocje, fobie, rozdrapywanie ran.

  A punkt oceny zależy od własnej perspektywy.
  Przecież w opinii wielu Ukraińców Armia Krajowa to zbrodnicza organizacja działająca na terytorium Ukrainy. Dla Polaków zaś Ukraińska Powstańcza Armia to zbrodnicza organizacja działająca na terytorium Polski. Nieprzygotowani merytorycznie ludzie wypowiadają się na tematy, z których rozwiązaniem mają kłopoty nawet fachowcy. A wszystko dlatego, że historię traktuje się hasłowo i szczątkowo.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama