Nasze bankomaty celem oszustów

  Nasze bankomaty celem oszustów

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rumun chciał okraść konta, skanując karty bankomatowe w centrum Świdnicy. Grozi mu 5 lat więzienia.
  W poniedziałek do świdnickiego sądu trafi akt oskarżenia przeciwko obywatelowi rumuńskiemu. Dimitru Claudiu B. to prawdopodobnie członek dużej, międzynarodowej grupy przestępczej, specjalizującej się w kradzieży danych z kart bankomatowych, a w efekcie - okradaniu naszych kont.
  - Ten 27-letni mężczyzna został przez nas oskarżony o czynienie przygotowań do podrobienia kart płatniczych - mówi Ewa Ścierzyńska z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

  Rumun w sierpniu ubiegłego roku w bankomacie BZ WBK w świdnickim Rynku zainstalował urządzenie techniczne (skimmer), umożliwiające uzyskanie zapisu z karty bankomatowej oraz numeru PIN.
  - To było bardzo profesjonalne urządzenie - mówią policjanci. - Dla zwykłego klienta nie do zauważenia. Imitowało oryginalny czytnik bankomatu i zawierało m.in. łącze komputerowe, minikamerę, która nagrywała moment wybierania PIN, a także baterię zasilającą.

  Skimmer był zamontowany w bankomacie dwa dni. W tym czasie skopiował dane i numery PIN z blisko 200 kart. Na szczęście o podejrzanym bankomacie poinformował policję jeden ze spostrzegawczych klientów. Był nim pracownik banku BZ WBK. Zapewne tylko dlatego zauważył różnicę. Bank od razu zawiadomił policję, która zatrzymała 27-latka na gorącym uczynku - kiedy demontował urządzenie. Dzięki temu dane z kart nie dostały się w niepowołane ręce.

  Do dziś jednak nie wiadomo, czy podobne urządzenia mogły być zamontowane również w innych bankomatach na Dolnym Śląsku.
  - Oskarżony nie przyznał się do winy. Kilka razy zmieniał zeznania. Twierdzi, że działał sam - opowiada prokurator Ścierzyńska.

  Śledczym trudno jednak w to uwierzyć. Polska stała się bowiem celem międzynarodowych gangów okradających bankomaty. Od dwóch lat przestępcy wysyłają do nas kilkuosobowe grupki Rumunów, które wykonują tzw. czarną robotę, czyli montują skimmery i kradną dane z kart. Skradzione dane są potem skopiowane do komputera i wysyłane mejlem do szefów. Ci nanoszą je na czyste, produkowane przez gangi karty.

  Rumuni przyjeżdżają też do Polski, by z takich lewych kart wypłacać pieniądze, ale zdarza się, że są one wykorzystywane poza granicami naszego kraju. Dlatego tak trudne jest namierzenie i ujęcie głównych pomysłodawców tego procederu.

  Zazwyczaj w ręce policji wpadają ludzie od montażu skimmerów. W ubiegłym roku wrocławska policja ujęła trzech obywateli Rumunii. Mieli przy sobie kilkaset kart i 20 tys. zł w gotówce. Rok wcześniej wpadł inny gang, który w taki sam sposób okradł kilkaset osób w całej Polsce.
  Banki montują różne zabezpieczenia, by utrudnić przestępcom ich proceder. W tym roku np. wszystkie bankomaty BZ WBK zostały tak przebudowane, że montaż skimmerów jest niemożliwy. - To jednak wyścig z czasem. Przestępcy znajdą i na to sposób. Dlatego trzeba być po prostu ostrożnym - mówią policjanci.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama