Przy oknie flagi nie przyczepisz, bo brak uchwytów

  Przy oknie flagi nie przyczepisz, bo brak uchwytów

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  2 maja przypada święto flagi. PiS chce, by w święta narodowe był obowiązek wywieszenia flagi państwowej.
  Teraz jest tak, że flagi wywiesić powinny jedynie instytucje publiczne. Jeśli posłowie poprą proponowane przez PiS przepisy, za brak flagi można będzie nałożyć karę.

  Obowiązek nie będzie rzecz jasna dotyczył zwykłych mieszkańców. A zachęcenie ich do tego może okazać się trudne. Dlaczego?
  - Bo w nowym budownictwie rzadko kiedy są mocowane uchwyty - wyjaśnia Andrzej Chrzanowski, wrocławski architekt.
  - Deweloperzy o tym zapominają, a architekci nie mają obowiązku takich detali projektować.

  Uchwytów brakuje np. w nowych budynkach przy ul. Opolskiej we Wrocławiu. Wybudowała je firma Milart.
  - Nie przymocowaliśmy uchwytów, bo uznaliśmy, że o tym, czy mają być, zdecyduje wspólnota mieszkaniowa, która stała się właścicielem obiektu - opowiada Katarzyna Michalczyk z Milartu.

  Tymczasem Jan Chorostkowski, prezes wrocławskiej firmy deweloperskiej Dach-Bud, zapewnia, że w jego inwestycjach uchwyty na flagi są uwzględniane.
  - Uważam, że to normalne. To żaden wydatek, a przecież jesteśmy Polakami i wywieszenie flagi to nasz obowiązek - mówi przedsiębiorca.

  Nie dla wszystkich jest to oczywiste.
  - Planujemy budowę dwóch zespołów mieszkalnych, przy Grota-Ro-weckiego i Jedności Narodowej - mówi Wojciech Gepner, rzecznik prasowy Echo Investment. - To, czy będą tam uchwyty na flagi, dopiero się okaże. To detal, nie zastanawialiśmy się jeszcze nad tym.

  Tomasz Czajkowski, wrocławski radny miejski, uważa, że pomysł PiS to makabryczna wizja.
  - Już widzę, jak z wszystkich okien wieżowca Sky Tower wystają biało-czerwone flagi - drwi Czajkowski. - Polacy, na szczęście, zawsze dają odpór głupocie i nie sądzę, aby zgadzili się na takie nakazy.

  Czajkowski dodaje, że święta narodowe można uczcić na wiele sposobów.
  - Bo jeśli uznamy, że samo wywieszenie flagi sprawi, że staniemy się patriotami, to jest to błąd - podkreśla Czajkowski.

  Przedstawiciele PiS zapewniają, że nakaz ma obowiązywać jedynie instytucje, przedsiębiorstwa i spółdzielnie mieszkaniowe.
  - Nikt nie ma zamiaru zmuszać lokatorów mieszkań do takich rzeczy - uspokaja Anna Szmid, doradca Adama Lipińskiego, wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości.

  Jest jednak faktem, że coraz więcej Polaków zaczyna wywieszać flagi na swoich posesjach i to nie tylko w święta narodowe. Naśladują mieszkańców np. USA, dla których to oczywisty wyraz patriotyzmu.
  - Pomysł PiS uważam za dobry - mówi Adam Omelan, nauczyciel z Wrocławia. - Flag w święta narodowe jest stanowczo za mało.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nakazy!?

   Ble Ble (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   Kolejna głupota PiSiorów! Nakazywać wywieszanie flagi? jaka kolwiek instytucję? Do czego ci politykierzy doprowadzili! Nakaz wywieszania flagi na 1 Maja i zdejmowania w dniu 2 maja, był do 1989r....rozwiń całość

   Kolejna głupota PiSiorów! Nakazywać wywieszanie flagi? jaka kolwiek instytucję? Do czego ci politykierzy doprowadzili! Nakaz wywieszania flagi na 1 Maja i zdejmowania w dniu 2 maja, był do 1989r. Wywieszanie wywołuje u mnie uczucie wymiotne przez tych debiknych polityków, bo oni znowu chcą świętować za moje podatki, wychlać u Kaczyńskiego gorzałę z tych małych flaszeczek, wyciągnąć łapę po pióro z autografem Kaczyńskich. Oszczędności ich nie dotyczą? Do końca życia nie powieszę flagi, bo tego chcą politykierzy! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama