18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Europy na wystawie, jakiej jeszcze u nas nie było

Eliza Głowicka
Jedną z sal poświęcono polskim wyborom z czerwca 1989 roku. Wśród eksponatów są m.in. ówczesne plakaty Solidarności
Jedną z sal poświęcono polskim wyborom z czerwca 1989 roku. Wśród eksponatów są m.in. ówczesne plakaty Solidarności Tomasz Hołod
Wrocławianie, jako pierwsi po mieszkańcach Brukseli, mogą od jutra podziwiać prestiżową ekspozycję

Jutro o godz. 14 w Hali Ludowej otwarcie niezwykłej wystawy pod nazwą "Europa - to nasza historia". Przyjechała do nas z Brukseli, gdzie powstała z okazji 50-lecia traktatów rzymskich (to one dały podwaliny Unii Europejskiej). W Belgii przez kilkanaście miesięcy odwiedziło ją 150 tys. widzów. Wrocław jest pierwszym po Brukseli miastem, do którego trafiła ekspozycja.

Wystawa pokazuje w ciekawy sposób historię powstania zjednoczonej Europy, od 1947 do 2007 roku. Nie tylko przełomowe wydarzenia (koniec wojny, stalinizm, zimna wojna, upadek komunizmu) i ważne postaci, ale też osobiste przeżycia 27 zwykłych Europejczyków, którzy w niej uczestniczyli.
Ekspozycję tworzą plansze, zdjęcia, projekcje filmowe, symulacje komputerowe i przedmioty, w tym dokumenty z blisko 80 muzeów. Polską wersję wystawy przygotowano pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pomiana, dyrektora naukowego Muzeum Europy.

Co czeka w Hali na zwiedzających?
* 20 postulatów stoczniowców Solidarności z 1980 r. na drewnianych tablicach.
* Kopie rakiet z głowicami jądrowymi. Amerykańskiego pershinga zrekonstruowano w skali 1:1, radziecki pocisk pokazano w skali 3:4, bo w pełnej wersji się nie mieścił.
* Pokój przesłuchań z Hiszpanii z czasów dyktatury gen. Franco. W nim narzędzia tortur, m.in. łańcuch, szczypce i aparat do rażenia prądem.
* U.S. Army Checkpoint, tzw. Charlie Checkpoint - budka, która stała na granicy oddzielającej Berlin wschodni od Zachodniego. Był pomysł, by w budce naprawdę siedział żołnierz i "kontrolował" zwiedzających, ale plan upadł.
* Tablica z 2890 nazwisk Polaków zamordowanych przez aparat stalinowski w latach 1944-1953. Historycy obliczyli, że oznaczało to 5 egzekucji w tygodniu.
* Pomnik Lenina z Budapesztu. Leży na podłodze w sali obrazującej upadek imperium sowieckiego.
* Czarne, wojskowe, wypastowane buty. Są w jednej z pierwszych sal. Symbolizują najazd i przemarsz wojsk niemieckich przez Europę.
* Zdjęcie - film, na którym postaci się ruszają. Ukazuje 27 zwykłych Europejczyków, po jednym z każdego kraju. M.in. belgijską robotnicę, która wzięła udział w strajku kobiet, Anglika, który pracował przy kopaniu tunelu pod kanałem La Manche. Polak to Jerzy Borowczak z Gdańska, uczestnik strajku w stoczni w sierpniu 1980 r.
* Ubranka dzieci i zabawki uszyte z fragmentów flag alianckich, sukna ze stołu bilardowego czy koca wojskowego. Wrażenie robi szczególnie sukienka małej Żydówki zamordowanej w Auschwitz.
* Sala poświęcona Polsce z lat 1944-1953. Oprócz fragmentów starych kronik, zgromadzono zdjęcia oficera zamordowanego w Katyniu i różne przedmioty osobiste oficerów, znalezione w zbiorowej mogile.
* Rzeźba "Tłum" Magdaleny Abakanowicz. Słynna rzeźba przedstawia grupę bezgłowych ludzi.

Godziny, ceny, ekstraimprezy
Wystawa będzie czynna od 1 maja do 5 sierpnia br. Główne obchody przewidziano 1 czerwca.
Wystawę można zwiedzać codziennie od godz. 9 do 19 (ostatnie wejście o 17.30). Ceny biletów: normalny - 12 zł; ulgowy - 6 zł; grupowy (min. 10 osób) - 5 zł; dzieci do lat 6 - wstęp wolny.
Imprezy towarzyszące: kino objazdowe z projekcją kronik filmowych, rajd zabytkowych aut z PRL-u. Bilet wstępu upoważnia do zniżek do zoo, aquaparku i Multikina w Pasażu Grunwaldzkim.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska