Wrzuć coś od siebie pod arenę

  Wrzuć coś od siebie pod arenę

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Czytelnicy "Polski-Gazety Wro-cławskiej" zdecydują, co trafi do tzw. kapsuły czasu, która zostanie zakopana pod fundamentami nowego stadionu na Maślicach.
  Na Państwa propozycje czekamy od dziś przez trzy tygo-dnie. 25 maja komisja, złożona z dziennikarzy i przedstawi-cieli spółki Wrocław 2012 (to ona odpowiada za budowę stadionu), oceni pomysły i wybierze te najciekawsze.
  Autor najbardziej oryginalnej propozycji nie tylko weźmie udział w uroczystym wmurowywaniu kamienia węgielnego (28 maja) - wymyślony przez niego przedmiot zostanie zakopany pod areną na Euro. Przewidzianych jest też pięć nagród--wyróżnień. Za ciekawe pomysły autorzy dostaną nagrody rzeczowe. Będą to koszulki, plecaki i piłki z logo mistrzostw we Wrocławiu.

  W kapsule czasu mogą znaleźć się rzeczy niewielkich rozmiarów. Mają kojarzyć się z Euro, Wrocławiem i piłką nożną.
  - UEFA zakopywała pod stadionami np. piłki czy specjalnie przygotowane na tę okazję koszulki piłkarskie. Czekamy na jeszcze bardziej oryginalne pomysły - zachęca Magdalena Malara, rzeczniczka prasowa spółki Wrocław 2012.

  Pamiątki danych czasów umieszczano w budowlach już w średniowieczu podczas wkopywania tzw. kamienia węgielnego. Umieszczano je najczęściej w metalowych puszkach, np. w wieżach kościołów.
  - Wtedy były to najczęściej monety. Starano się wrzucać te najbardziej aktualne i z wizerunkiem władcy, który wówczas rządził - opowiada Bronisław Zathey, wrocławski przewodnik.

  W XIX wieku do kapsuł wrzucano aktualne gazety i dokumenty architektoniczne. Dzięki tej tradycji po wiekach, np. w wieży wrocławskiego ratusza, znaleziono monety z dawnych czasów, a w kościele uniwersyteckim imienia Jezus - plany i rysunki budowli. W Oławie w wieży ratusza znaleziono kilkadziesiąt srebrnych monet, stare pocztówki i plan miasta z 1917 r.

  Współcześni najczęściej takie kapsuły zakopują w ziemi. W 2005 roku legniczanie mogli włożyć do skrzyni czasu na skwerze Powstańców Wielkopolskich pamiątki rodzinne, swoje zdjęcia i dokumenty. We Wrocławiu pod fundamentami Sky Tower znalazło się specjalne wydanie "Polski-Gazety Wrocławskiej".

  Szacuje się, że żywotność wrocławskiego stadionu wyniesie około stu lat. Legendarny angielski stadion Wembley przeżył 80 lat. Pod nową areną wybudowaną w tym samym miejscu wkopano murawę ze starego stadionu i DVD z finału mistrzostw świata w 1966 r.


  Wymyśl rzecz
  Czekamy na Państwa oryginalne propozycje rzeczy, które wypełnią kapsułę czasu pod areną na Euro 2012. Propozycje muszą być związane z Wrocławiem i Euro 2012. Czekamy na pomysły: tel. 071-374-82-11 e-mail: j.krzeszowski@gazeta.wroc.pl.
  Możesz też wpisać swoją propozycję w komentarzu do tego artykułu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kapsuła czasu

   kasiula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Ja to bym zakopała Dutkiewicza,jeśli nie żywego to chociaż jakąś miniaturkę z brązu :-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama