Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrzuć coś od siebie pod arenę

Janusz Krzeszowski
Czytelnicy "Polski-Gazety Wro-cławskiej" zdecydują, co trafi do tzw. kapsuły czasu, która zostanie zakopana pod fundamentami nowego stadionu na Maślicach.

Na Państwa propozycje czekamy od dziś przez trzy tygo-dnie. 25 maja komisja, złożona z dziennikarzy i przedstawi-cieli spółki Wrocław 2012 (to ona odpowiada za budowę stadionu), oceni pomysły i wybierze te najciekawsze.
Autor najbardziej oryginalnej propozycji nie tylko weźmie udział w uroczystym wmurowywaniu kamienia węgielnego (28 maja) - wymyślony przez niego przedmiot zostanie zakopany pod areną na Euro. Przewidzianych jest też pięć nagród--wyróżnień. Za ciekawe pomysły autorzy dostaną nagrody rzeczowe. Będą to koszulki, plecaki i piłki z logo mistrzostw we Wrocławiu.

W kapsule czasu mogą znaleźć się rzeczy niewielkich rozmiarów. Mają kojarzyć się z Euro, Wrocławiem i piłką nożną.
- UEFA zakopywała pod stadionami np. piłki czy specjalnie przygotowane na tę okazję koszulki piłkarskie. Czekamy na jeszcze bardziej oryginalne pomysły - zachęca Magdalena Malara, rzeczniczka prasowa spółki Wrocław 2012.

Pamiątki danych czasów umieszczano w budowlach już w średniowieczu podczas wkopywania tzw. kamienia węgielnego. Umieszczano je najczęściej w metalowych puszkach, np. w wieżach kościołów.
- Wtedy były to najczęściej monety. Starano się wrzucać te najbardziej aktualne i z wizerunkiem władcy, który wówczas rządził - opowiada Bronisław Zathey, wrocławski przewodnik.

W XIX wieku do kapsuł wrzucano aktualne gazety i dokumenty architektoniczne. Dzięki tej tradycji po wiekach, np. w wieży wrocławskiego ratusza, znaleziono monety z dawnych czasów, a w kościele uniwersyteckim imienia Jezus - plany i rysunki budowli. W Oławie w wieży ratusza znaleziono kilkadziesiąt srebrnych monet, stare pocztówki i plan miasta z 1917 r.

Współcześni najczęściej takie kapsuły zakopują w ziemi. W 2005 roku legniczanie mogli włożyć do skrzyni czasu na skwerze Powstańców Wielkopolskich pamiątki rodzinne, swoje zdjęcia i dokumenty. We Wrocławiu pod fundamentami Sky Tower znalazło się specjalne wydanie "Polski-Gazety Wrocławskiej".

Szacuje się, że żywotność wrocławskiego stadionu wyniesie około stu lat. Legendarny angielski stadion Wembley przeżył 80 lat. Pod nową areną wybudowaną w tym samym miejscu wkopano murawę ze starego stadionu i DVD z finału mistrzostw świata w 1966 r.

Wymyśl rzecz
Czekamy na Państwa oryginalne propozycje rzeczy, które wypełnią kapsułę czasu pod areną na Euro 2012. Propozycje muszą być związane z Wrocławiem i Euro 2012. Czekamy na pomysły: tel. 071-374-82-11 e-mail: [email protected].
Możesz też wpisać swoją propozycję w komentarzu do tego artykułu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska