Menu Region

Wszystko to, co dała nam Unia

Wszystko to, co dała nam Unia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Rafał Święcki, Marcin Torz

8Komentarzy Prześlij Drukuj
Kanalizacja, nowe drogi, remontowane zamki i teatry. Ostatnich pięć lat mocno zmieniło cały Dolny Śląsk.
W piątek mija pięć lat polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Przez ten czas Dolny Śląsk mocno się zmienił - w dużej mierze dzięki unijnym dotacjom. W sumie z UE dostaliśmy ponad 4,8 mld zł.
- Trafił do nas wielki worek pieniędzy - ocenia Henryk Gołębiewski, który w momencie naszego wejścia do UE był marszałkiem województwa dolnośląskiego. - My dostaliśmy najwięcej funduszy z całej Polski.


Tę pomoc najbardziej doceniają wójtowie, burmistrzowie i prezydenci dolnośląskich miast.
- Tylko dzięki unijnemu wsparciu byliśmy w stanie wyremontować podziemną część Jeleniej Góry. Mam na myśli sieć rur kanalizacyjnych i wodociągowych, która była zaniedbana od dziesięcioleci - mówi były prezydent Jeleniej Góry Józef Kusiak.

Jego administracja zdobyła z unijnych funduszy 69 procent z 200 mln zł, które pochłonęły budowy: wodociągów, kanalizacji, stacji uzdatniania wody i modernizacja oczyszczalni ścieków. To była rekordowa pomoc z zewnątrz w historii jeleniogórskiego samorządu. Dzięki niej mieszkańcy np. piją dzisiaj znacznie lepszą wodę, a miasto dwa lata temu było pierwsze w Polsce pod względem zdobywania pieniędzy z Unii.

Imponujący wynik w tym rankingu osiągnęło w zeszłym roku również Szczawno-Zdrój. Gmina została sklasyfikowana na 15. miejscu w Polsce i trzecim na Dolnym Śląsku. Z funduszy UE na 18 projektów dostała ponad 40 mln zł. W przeliczeniu na jednego mieszkańca daje to ponad 7 tys. zł.
Wałbrzych zdobył w tym czasie ponad 153 mln zł. Daje to ponad 1200 złotych na mieszkańca i wystarczyło do zajęcia 10. miejsca na Dolnym Śląsku i 67. w kraju. Największą inwestycją obu tych gmin była budowa parku technologicznego.

Ale dolnośląskie samorządy nie osiadają na laurach - już planują kolejne wielkie inwestycje za pieniądze unijne. Jelenia Góra chce zbudować kompleks basenów i obwodnicę miasta, Kłodzko chce wyremontować drogi, a Legnica ożywić Zakaczawie - najbardziej zaniedbaną dzielnicę miasta.
1 3 4 5 »
8

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

MasoUnia

+66 / -41

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

POLAK (gość)  •

Unia to masoni i żydzi. Taka prawda.

odpowiedzi (0)

skomentuj

moieszkaniec wsi

+76 / -49

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sybirak (gość)  •

Post usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do ŁW

+58 / -52

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

chockcupcake (gość)  •

Po pierwsze za nim cośnapiszesz to sparwdź to dokładnie.Wedługostatnich raportów wcale nie dopłacamy do Unii więcej.Po drugie skoro uważasz, że "TEŻ BYŚMY ZA NIE BUDOWALI TO SAMO" pytam sie dlaczego nie zbudowaliśmytego jakoś wcześniej? Po trzecie to jakoś nie widze,zeby wrocławianie gremialnie wujechali i siedzieli w Szkocji jak piszesz.I na koniec skoro nie podoba Ci sie cena wynajmu i inne koszty to moze powinieneś wrócić skąd przyjechałeś...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ręce to opadają jak się czyta te komentarze

+68 / -44

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mongoose (gość)  •

Wieczne polskie malkontenctwo, zawsze źle i niedobrze, nigdy nie dogodzi nikomu. Sorry, ale jak ktoś jest nieudolny to zawsze będzie mu źle.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ręce opadają jak się czyta takie artykuły.

+64 / -47

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ŁW (gość)  •

Na prawdę nie chcę nikogo obrażać ale zadaję sobie pytanie czy w tym artykule na poziomie Faktu pokutuje brak wiedzy czy kompetencji "autorów". Jak mamy być szanowani skoro sami siebie nie szanujemy ? Mianowicie jedynymi podmiotami które odpowiadają za rozwój miasta są sami Wrocławianie oraz Państwo Polskie więc po co ten tandetny populizm w stylu "Unia nam dała"? Czy zdają sobie autorzy artykułu sprawę ile wpłacamy do budżetu Unii pieniędzy?? Mianowicie wpłacamy od 2 lat WIĘCEJ niż pozyskujemy. Czyli de facto, sami sobie sponsorujemy te inwestycje! Gdyby polskie składki członkowskie podzielić na inwestycje TEŻ BYŚMY ZA NIE BUDOWALI TO SAMO. Czemu nie potraficie pwoeidzieć, patrzcie Polacy, Wrocławianie, jakie wspaniałe rzeczy swoim wysiłkiem tworzymy? Lepiej skłamać że "unia nam dała"?? Ja rozumiem gdyby taką propagandę tworzyli Niemcy, ale rzekomo polska gazeta? Skąd ten zapał w polskich mediach do wciskania ludziom kitu jakimi to jesteśmy nieudacznikami, gdyby Unia nam nie dała to byśmy nie mieli. Jedyne co Unia dała Wrocławiowi, to epidemia HIV (pamiętacie własne artykuły na ten temat?) , dalej zachwyty że we Wrocławiu spadło bezrobocie. Owszem, bo połowa moich znajomych jest już od lat w Szkocji. Nie zdziwiłbym się gdyby się okazało że 30-50 000 Wrocławian wyparowało z Wrocławia, czego tak nie widać bo napływają nowi - mieszkańcy podwrocławskich mieścin jak ja. Radość że w ciągu 5 lat podwoiły się pensje? Komu się one podwoiły? Wąskiej grupie ludzi , która ciągnie średnią w górę, z drugiej strony popatrzcie lepiej jak się zmieniły ceny! 3 lata temu za wynajem pokoju płaciłem 350 zł, dzisiaj muszę 750, nie wspominając o innych kosztach. Proponuję na przyszłość trochę rzetelności i uczciwości w artykułach.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mistrzostwo swiata

+68 / -51

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

chłop (gość)  •

Idż Sławol i gospodarz na tym hektarze.Zobaczymy jaki bedziesz wtedy mocny w gebie i jakie kokosy na dopłatach zbijesz. Nie ma to jak byc dyletantem, który wieś w tv widział, załosne...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mistrzostwo świata

+71 / -55

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sławol64 (gość)  •

Składka KRUS rodem z PRL-u i dopłaty do hektara z budżetu UE.Chłopu jeszcze nikt nie dogodził.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Co dała nam unia?

+57 / -52

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mieszkaniec wsi (gość)  •

Jak widac propaganda nie spi, a reporterzy widać nosa za Wrocław nie wystawili,zeby faktycznie zobrazowac jak te drogi czy kanalizacja wyglada. Zapraszam na drogi poza Wrocławiem (choć Buforowa już mogłaby byc przykładem,ze nie tylko krasnale w Rynku powinny wladze interesować).Zapraszam na wiejskie drogi, gdzie oberwac można w samochodzie zawieszenie. Zapraszam na wioseczki w okolicy Strzelina, gdzie ludzie za potrzebą wychodzą na dwór-bo jak widac ta unijna kanalizacja jeszcze nie dotarła(i jakoś jej nie widać i pewnie dlugo widac nie bedzie).
Sprawdzajcie rzetelnie na drugi raz informacje, i nie piszcie,że jest tak dobrze,słodko i pieknie- BO NIE JEST.

odpowiedzi (0)

skomentuj