Wszystko to, co dała nam Unia

Wszystko to, co dała nam Unia

Rafał Święcki, Marcin Torz

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Kanalizacja, nowe drogi, remontowane zamki i teatry. Ostatnich pięć lat mocno zmieniło cały Dolny Śląsk.
W piątek mija pięć lat polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Przez ten czas Dolny Śląsk mocno się zmienił - w dużej mierze dzięki unijnym dotacjom. W sumie z UE dostaliśmy ponad 4,8 mld zł.
- Trafił do nas wielki worek pieniędzy - ocenia Henryk Gołębiewski, który w momencie naszego wejścia do UE był marszałkiem województwa dolnośląskiego. - My dostaliśmy najwięcej funduszy z całej Polski.

Tę pomoc najbardziej doceniają wójtowie, burmistrzowie i prezydenci dolnośląskich miast.
- Tylko dzięki unijnemu wsparciu byliśmy w stanie wyremontować podziemną część Jeleniej Góry. Mam na myśli sieć rur kanalizacyjnych i wodociągowych, która była zaniedbana od dziesięcioleci - mówi były prezydent Jeleniej Góry Józef Kusiak.

Jego administracja zdobyła z unijnych funduszy 69 procent z 200 mln zł, które pochłonęły budowy: wodociągów, kanalizacji, stacji uzdatniania wody i modernizacja oczyszczalni ścieków. To była rekordowa pomoc z zewnątrz w historii jeleniogórskiego samorządu. Dzięki niej mieszkańcy np. piją dzisiaj znacznie lepszą wodę, a miasto dwa lata temu było pierwsze w Polsce pod względem zdobywania pieniędzy z Unii.

Imponujący wynik w tym rankingu osiągnęło w zeszłym roku również Szczawno-Zdrój. Gmina została sklasyfikowana na 15. miejscu w Polsce i trzecim na Dolnym Śląsku. Z funduszy UE na 18 projektów dostała ponad 40 mln zł. W przeliczeniu na jednego mieszkańca daje to ponad 7 tys. zł.
Wałbrzych zdobył w tym czasie ponad 153 mln zł. Daje to ponad 1200 złotych na mieszkańca i wystarczyło do zajęcia 10. miejsca na Dolnym Śląsku i 67. w kraju. Największą inwestycją obu tych gmin była budowa parku technologicznego.

Ale dolnośląskie samorządy nie osiadają na laurach - już planują kolejne wielkie inwestycje za pieniądze unijne. Jelenia Góra chce zbudować kompleks basenów i obwodnicę miasta, Kłodzko chce wyremontować drogi, a Legnica ożywić Zakaczawie - najbardziej zaniedbaną dzielnicę miasta.
1 3 4 5 »

Komentarze (8)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
MasoUnia

POLAK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 66 / 41

Unia to masoni i żydzi. Taka prawda.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
moieszkaniec wsi

Sybirak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 76 / 49

Post usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Do ŁW

chockcupcake (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 58 / 52

Po pierwsze za nim cośnapiszesz to sparwdź to dokładnie.Wedługostatnich raportów wcale nie dopłacamy do Unii więcej.Po drugie skoro uważasz, że "TEŻ BYŚMY ZA NIE BUDOWALI TO SAMO" pytam sie...rozwiń całość

Po pierwsze za nim cośnapiszesz to sparwdź to dokładnie.Wedługostatnich raportów wcale nie dopłacamy do Unii więcej.Po drugie skoro uważasz, że "TEŻ BYŚMY ZA NIE BUDOWALI TO SAMO" pytam sie dlaczego nie zbudowaliśmytego jakoś wcześniej? Po trzecie to jakoś nie widze,zeby wrocławianie gremialnie wujechali i siedzieli w Szkocji jak piszesz.I na koniec skoro nie podoba Ci sie cena wynajmu i inne koszty to moze powinieneś wrócić skąd przyjechałeś...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ręce to opadają jak się czyta te komentarze

mongoose (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 68 / 44

Wieczne polskie malkontenctwo, zawsze źle i niedobrze, nigdy nie dogodzi nikomu. Sorry, ale jak ktoś jest nieudolny to zawsze będzie mu źle.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ręce opadają jak się czyta takie artykuły.

ŁW (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 64 / 47

Na prawdę nie chcę nikogo obrażać ale zadaję sobie pytanie czy w tym artykule na poziomie Faktu pokutuje brak wiedzy czy kompetencji "autorów". Jak mamy być szanowani skoro sami siebie nie...rozwiń całość

Na prawdę nie chcę nikogo obrażać ale zadaję sobie pytanie czy w tym artykule na poziomie Faktu pokutuje brak wiedzy czy kompetencji "autorów". Jak mamy być szanowani skoro sami siebie nie szanujemy ? Mianowicie jedynymi podmiotami które odpowiadają za rozwój miasta są sami Wrocławianie oraz Państwo Polskie więc po co ten tandetny populizm w stylu "Unia nam dała"? Czy zdają sobie autorzy artykułu sprawę ile wpłacamy do budżetu Unii pieniędzy?? Mianowicie wpłacamy od 2 lat WIĘCEJ niż pozyskujemy. Czyli de facto, sami sobie sponsorujemy te inwestycje! Gdyby polskie składki członkowskie podzielić na inwestycje TEŻ BYŚMY ZA NIE BUDOWALI TO SAMO. Czemu nie potraficie pwoeidzieć, patrzcie Polacy, Wrocławianie, jakie wspaniałe rzeczy swoim wysiłkiem tworzymy? Lepiej skłamać że "unia nam dała"?? Ja rozumiem gdyby taką propagandę tworzyli Niemcy, ale rzekomo polska gazeta? Skąd ten zapał w polskich mediach do wciskania ludziom kitu jakimi to jesteśmy nieudacznikami, gdyby Unia nam nie dała to byśmy nie mieli. Jedyne co Unia dała Wrocławiowi, to epidemia HIV (pamiętacie własne artykuły na ten temat?) , dalej zachwyty że we Wrocławiu spadło bezrobocie. Owszem, bo połowa moich znajomych jest już od lat w Szkocji. Nie zdziwiłbym się gdyby się okazało że 30-50 000 Wrocławian wyparowało z Wrocławia, czego tak nie widać bo napływają nowi - mieszkańcy podwrocławskich mieścin jak ja. Radość że w ciągu 5 lat podwoiły się pensje? Komu się one podwoiły? Wąskiej grupie ludzi , która ciągnie średnią w górę, z drugiej strony popatrzcie lepiej jak się zmieniły ceny! 3 lata temu za wynajem pokoju płaciłem 350 zł, dzisiaj muszę 750, nie wspominając o innych kosztach. Proponuję na przyszłość trochę rzetelności i uczciwości w artykułach.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mistrzostwo swiata

chłop (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 68 / 51

Idż Sławol i gospodarz na tym hektarze.Zobaczymy jaki bedziesz wtedy mocny w gebie i jakie kokosy na dopłatach zbijesz. Nie ma to jak byc dyletantem, który wieś w tv widział, załosne...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mistrzostwo świata

Sławol64 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 71 / 55

Składka KRUS rodem z PRL-u i dopłaty do hektara z budżetu UE.Chłopu jeszcze nikt nie dogodził.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co dała nam unia?

mieszkaniec wsi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 57 / 52

Jak widac propaganda nie spi, a reporterzy widać nosa za Wrocław nie wystawili,zeby faktycznie zobrazowac jak te drogi czy kanalizacja wyglada. Zapraszam na drogi poza Wrocławiem (choć Buforowa już...rozwiń całość

Jak widac propaganda nie spi, a reporterzy widać nosa za Wrocław nie wystawili,zeby faktycznie zobrazowac jak te drogi czy kanalizacja wyglada. Zapraszam na drogi poza Wrocławiem (choć Buforowa już mogłaby byc przykładem,ze nie tylko krasnale w Rynku powinny wladze interesować).Zapraszam na wiejskie drogi, gdzie oberwac można w samochodzie zawieszenie. Zapraszam na wioseczki w okolicy Strzelina, gdzie ludzie za potrzebą wychodzą na dwór-bo jak widac ta unijna kanalizacja jeszcze nie dotarła(i jakoś jej nie widać i pewnie dlugo widac nie bedzie).
Sprawdzajcie rzetelnie na drugi raz informacje, i nie piszcie,że jest tak dobrze,słodko i pieknie- BO NIE JEST.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo