Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pewnie powieszę flagę

Sambor Dudziński
Sambor Dudziński
Sambor Dudziński Janusz Wójtowicz
Z własnego kraju warto być dumnym i chwalić się nim w całym świecie.

Patriotę mam w sobie od zawsze. Mieszka we mnie i objawia się w różnych momentach. Gdy byłem nastolatkiem, na Festiwalu Piosenki Studenckiej "Łykend" we Wrocławiu, zamiast piosenki, wykonałem w konkursie hymn polski. Spontanicznie, nawet nie pamiętam, czym się zainspirowałem. Dostałem chyba wtedy nagrodę.

Co to znaczy, że ma się w sobie patriotę? Odpowiedź jest najprostsza z możliwych - patriota to człowiek, który miłuje swój kraj. U artysty może się to różnie objawiać. Można komponować lub wybierać do wykonania utwory, które mówią o Polsce wprost, albo niosą ze sobą takie wartości.
Można też działać na rzecz kraju.

Na mojej ostatniej płycie "Etno Funky Show" znalazł się utwór, który jest interpretacją poematu Juliusza Słowackiego "Grób Agamemnona":
"Polsko! Lecz ciebie błyskotkami łudzą;
Pawiem narodów byłaś i papugą;
A teraz jesteś służebnicą cudzą".

To było pisane blisko 200 lat temu, a przecież wciąż jest aktualne. Na nasze nieszczęście.
"Choć wiem, że słowa te nie zadrżą długo
W sercu - gdzie nie trwa myśl nawet godziny:
Mówię - bom smutny - i sam pełen winy".
W pełni się utożsamiam z tymi słowami.

Jestem dumny z bycia Polakiem. Uważam, że żyjemy w niewielkim słowiańskim kraju, w którym ludzie są niebywale silni. Tak bardzo, że pokonali jeden z najgroźniejszych na świecie systemów totalitarnych - komunizm.
Zresztą tak się zdarzało przez całe nasze dzieje, od Krzyżaków, przez Prusaków czy Austriaków, aż po faszystów i komunistów. Jakoś przetrwaliśmy tych wszystkich, którzy chcieli nam coś odebrać.
Uważam, że siłą, która nam pomaga, siłą naszego narodu jest wiara: to mi się bardzo podoba w Polakach.
Wydaje mi się, że to, iż z wiarą, z silnym patriotyzmem utożsamiane są osoby starsze, a młodzi uważani są za kosmopolitycznych, jest obiegową i nieprawdziwą opinią. Weźmy z podwórka muzycznego takie przykłady, jak popularność bardzo patriotycznych utworów zespołu Lao Che czy wokalistki jazzowej Agi Zaryan. Jest coraz więcej młodych ludzi, którzy sięgają do naszej historii, z której naprawdę możemy być dumni. Jest mnóstwo ludzi, którzy sobie z tego zdają sprawę i wielu artystów, którzy tak kierują swoim życiem, by częściej grać w kraju niż za granicą.

Irytuje mnie tylko sytuacja, gdy jakiś polski artysta, który się tu urodził i wychował, mieszka za granicą, przyjeżdża na koncert do Polski i śpiewa wszystkie utwory po angielsku. To się, niestety, czasem zdarza.

Na szczęście jest wielu artystów czy zespołów, na przykład Kapela ze Wsi Warszawa, które dla odmiany wszędzie za granicą mocno zaznaczają swoją polskość. I to nawet nie po to, by ją manifestować, tylko pielęgnować w sobie. Ja też czerpię inspirację z historii i kultury naszego kraju, zwłaszcza z muzyki ludowej. Na ostatnio wydanej płycie "Etno Funky Show" pojawił się ponaddziewięciominutowy utwór "Siwa dolina", ludowa pieśń z Biłgorajszczyzny, którą śpiewam m.in. z udziałem sekcji smyczkowej, perkusji i basu.

Mam w sobie ciekawość świata, lubię odwiedzać inne kraje, ale zawsze ze świadomością, skąd przybywam i co mogę opowiedzieć o polskiej kulturze.
Z reguły, niestety, wtedy widać, że nasz patriotyzm jest ubogi, bo mało wiemy o własnym kraju. Przeciętny Polak jest w stanie powiedzieć, że mamy Podhale z góralami, wódkę "Żubrówkę", Wałęsę i Chopina. A warto opowiadać, co jest dla nas charakterystyczne.

Czy 3 maja powieszę flagę? Niestety, wieszanie flagi w święto państwowe wielu Polakom kojarzy się z systemem, który nas prześladował i kiedy takie zachowania, jak wieszanie flagi na święta państwowe, nie były spontaniczne, tylko obowiązkowe.
A
le ja akurat nie miałem długo swojego mieszkania, więc nikt mi nie kazał wywieszać flagi, nie mam takiego odruchu wymiotnego i pewnie w tym roku flagę powieszę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska