Co robić, aby w szkołach było bezpieczniej

  Co robić, aby w szkołach było bezpieczniej

  Anna Kowalska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Powoli staje się tradycją, że ważnym punktem społecznego programu "Szkoła bez przemocy" są Dolnośląskie Warsztaty Regionalne dla nauczycieli. W tym roku odbyły się one po raz drugi, a ich współorganizatorem był Urząd Miejski Wrocławia.
  W spotkaniu, które odbyło się w Zespole Szkół nr 25 przy ul. Skwierzyńskiej we Wrocławiu, uczestniczyło kilkudziesięciu pedagogów ze wszystkich dolnośląskich szkół, które zgłosiły swój akces do III edycji programu "Szkoła bez przemocy". W tym roku jego motto brzmi: społeczność dla szkoły.

  Nauczyciele rozmawiali z przedstawicielami Urzędu Miejskiego Wrocławia i Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty na temat możliwości oraz form współpracy między władzami lokalnymi a szkołami. W dyskusji pojawiała się ważna kwestia: potrzeba ściślejszej współpracy rodziców ze szkołą w procesie wychowania.

  Nauczyciele dzielili się swoimi doświadczeniami zawodowymi, odczuciami, że niektóre instytucje zbyt wolno reagują na to, co się dzieje w szkole i z niektórymi problemami wychowawca zostaje sam.

  Pedagodzy mieli okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych w sześciu grupach tematycznych: prowadzenie mediacji rówieśniczych, zjawiska jawnych i ukrytych formy przemocy, zasady szkoły obywatelskiej i partnerskiej, interwencje wobec mobbingu oraz trening zastępowania agresji, czyli ART.
  Podobne warsztaty odbywają się w 16 miastach wojewódzkich.

  Program "Szkoła bez przemocy" prowadzony jest od wiosny 2006 roku i cieszy się coraz większą popularnością. Początkowo przystąpiło do niego 3 tys. szkół. W ubiegłorocznej edycji już prawie 5 tys. placówek podejmowało działania integrujące społeczności szkolne w przeciwdziałaniu przemocy i agresji. W tym roku w programie uczestniczy również 5 tys. szkół.

  W jego ramach prowadzonych jest wiele działań, w tym grantowy dla szkół i konkurs na najlepszego wychowawcę. Szczegóły na temat programu można znaleźć na stronie internetowej www.szkolabezprzemocy.pl.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama