Seniorom szkoda czasu na starość

  Seniorom szkoda czasu na starość

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Druga młodość przychodzi do nas po sześćdziesiątce. Mając "-dziesiąt" lat, trzeba dalej korzystać z życia.
  Chodzą na zajęcia na uczelnię, gimnastykują się, żeby dobrze wyglądać i utrzymać formę, uczą się języków, chodzą na wycieczki. Większość z nich uwielbia potańcówki i potrafi przebalować całą noc. Tak żyją członkowie Klubu Seniorów "Złota Jesień" w Wałbrzychu.

  - Na zabawy przychodzi zawsze około stu osób. Na parkiecie szaleją tak, że młodzi mogą im tylko pozazdrościć - mówi Teresa Olejnik z wałbrzyskiego klubu seniora. Klub niedawno świętował 10-lecie. Takich organizacji powstaje coraz więcej, bo seniorzy chcą jak najdłużej korzystać z życia. A przecież w grupie jest raźniej.

  - Obraz dziadka w bujanym fotelu i babci przysypiającej na kanapie można schować głęboko do szuflady - przekonują. - Bo wiek zapisano w dowodzie, a w sercu można być zawsze młodym.

  Potwierdzają to statystyki ślubów w regionie wałbrzyskim. Niemal każdego miesiąca w Urzędzie Stanu Cywilnego pobiera się para między 70. a 80. rokiem życia.
  - Takich związków jest coraz więcej - mówi Lidia Siepierowska, zastępca kierownika USC w Wałbrzychu.

  I, jak udowadniają państwo Mikosiowie z Wałbrzycha, młode pary po 60. mogą się świetnie dogadać i być szczęśliwe. Franciszek i Jadwiga są razem od pięciu lat, a poznali się na... dansingu. On po rozwodzie od prawie 20 lat, ona - wdowa.
  - Byłam samotna i nie było mi najweselej. Teraz jestem zadowolona z życia - mówi pani Jadwiga.

  Seniorzy przekonują również, że nigdy nie jest za późno na naukę. Dlatego Uniwersytety Trzeciego Wieku są oblegane. A w naszym województwie powstało ich już około trzydziestu.
  - Nasz działa od 1976 roku. Był drugi w kraju - tłumaczy Stanisława Warmuz z UTW na Uniwersytecie Wrocławskim.

  Ta uczelnia ma dziś 730 słuchaczy. Chętnych jest dwa razy więcej. Najstarsza studentka ma 94 lata, występuje też w teatrzyku, gdzie recytuje z pamięci wiersze.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama