Pieniądze na dolnośląskie filmy

  Pieniądze na dolnośląskie filmy

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Prawie dwa miliony złotych dofinansowania otrzymały filmy, które będą kręcone na Dolnym Śląsku. To wynik rozstrzygniętego przez Odrę Film II Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.
  Komisja konkursowa przyznała pieniądze sześciu projektom: czterem fabułom - "Wygrany" Wiesława Saniewskiego (600 tys. zł), "80 milionów" Waldemara Krzystka (500 tys. zł), "Operacja Dunaj" Jacka Głomba (420 tys. zł) i "Tabu" Filipa Marczewskiego (300 tys. zł) - i dwóm dokumentom: "Nasza klasa" Kamila Króla (ponad 52 tys. zł) i "Poeta emeritus" Andrzeja Sapii (50 tys. zł).

  Pieniądze na filmy wyłożyły wspólnie: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i wrocławski magistrat. W finale znalazło się 17 projektów spośród 23 zgłoszonych. Dofinansowanie mogły dostać m.in. te filmy, których co najmniej połowa budżetu będzie wydana w naszym regionie, i te, które według oceniających mają wartość artystyczną i przyczynią się do promocji Dolnego Śląska.

  Koproducentem wszystkich nagrodzonych filmów będzie Odra Film. W tym roku pieniędzy ponownie nie dostał film fabularny Tadeusza Króla "Zwerbowana miłość". W pierwszej edycji przyznano mu 64,7 punktu, czyli wystarczającą ich ilość do dofinansowania. Jednak zamiast pieniędzy, otrzymał jedynie rekomendację do startowania w drugiej odsłonie konkursu. Teraz, po zmianie regulaminu, film nie miał już szans na pieniądze.

  - W pierwszej edycji minimum kwalifikujące projekt do III etapu wynosiło 60 pkt, a maksimum 90. Teraz przeliczono te punkty na inną skalę: od 1 do 65 pkt. "Zwerbowana miłość" dostała więc tylko 46,7 pkt i znalazła się na 8. miejscu. Byli lepsi - uzasadnia decyzję komisji Rafał Bubnicki, jej przewodniczący i zastępca szefa Odry Film.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama