Dolny Śląsk a koniec kryzysu

  Dolny Śląsk a koniec kryzysu

  Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Coraz częściej, gdy pytam urzędników, czy przedsiębiorców o skutki kryzysu w naszym województwie, spotykam się z nerwową reakcją: "Co za kryzys? To wy, w mediach, go sobie wymyśliliście. Ja go wcale nie widzę"
  Wrocławianie powinni być zadowoleni: w lutym bezrobocie w naszym mieście, w porównaniu do lutego 2008 roku, zmniejszyło się i wynosi zaledwie 3,9 proc.

  Zupełnie inaczej jest w powiatach na południu i zachodzie naszego regionu. Aż w pięciu - złotoryjskim, lubańskim, dzierżoniowskim, kłodzkim i lwóweckim - przekroczyło ono 23 proc. Taki wskaźnik oznacza nawet nie kryzys, lecz katastrofę.

  Dolny Śląsk ma już jednak wypróbowany sposób na walkę z bezrobociem. Jest nią rozwój specjalnych stref ekonomicznych. Dość powiedzieć, że w 2008 roku tylko w jednej z nich - Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - wydano inwestorom 37 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej.

  Zobowiązali się oni również do stworzenia, w najbliższych latach, 4352 miejsc pracy. Teraz nastąpiło jednak ostre hamowanie; w WSSE spodziewają się np., że w tym roku wydanych zostanie najwyżej około 15 nowych zezwoleń.

  Niepokój muszą też budzić ostatnie inicjatywy ustawodawcze Ministerstwa Gospodarki. Chodzi o zmianę ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Ministerstwo proponuje, aby inwestorzy działający w strefach mogli obniżyć zatrudnienie aż o ok. 40 proc. w stosunku do tego, co deklarowali, wchodząc do strefy.

  Jeżeli więc firma, np. dwa lata temu, zobowiązała się wobec polskiego rządu, że zatrudni do kwietnia 2009 roku 2000 osób, to teraz będzie miała prawo zatrudnić zaledwie 1200 pracowników. Znowelizowana ustawa może trafić do Sejmu już w maju.

  Największe rozbieżności między deklarowanym a rzeczywistym zatrudnieniem mogą wystąpić w przypadku fabryk LG, które ulokowały się w podwrocławskiej gminie Kobierzyce.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama