Pogromcy ognia

  Pogromcy ognia

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ćwiczenia z ratownictwa chemicznego
  1/11
  przejdź do galerii

  Ćwiczenia z ratownictwa chemicznego ©Mikołaj Nowacki

  Sobota to dzień gospodarczy - sprzątanie, żadnych ćwiczeń, nic ciekawego - przestrzega komendant straży miejskiej bryg. Zbigniew Szklarski. W sobotę po śniadaniu wpadamy do Jedynki - Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej nr 1 przy ul. Wierzbowej we Wrocławiu.

  Służbę zaczęli o ósmej rano i będą ją trzymać przez 24 godziny - do niedzieli. Potem mają trzy doby wolnego. Są z czwartego, czyli z najmłodszego plutonu. Pracują w dziesięciu ratowników: czterech strażaków, trzech kierowców, dwóch płetwonurków, dyspozytor punktu alarmowego, który czuwa przy telefonie, i szef zmiany.

  Każdy na koncie ma co najmniej jednego kota, którego ściągał z drzewa. Dowódcą czwartej zmiany w Jedynce jest st. asp. Krzysztof Czerwiński - pod czterdziestkę, skupiona twarz, szatyn z włosami strzyżonymi na jeża.

  Równie gładko ogolony dyspozytor to mł. asp. Janusz Wasylko z Zamościa, lat 25, namówiony do zawodu przez sąsiada strażaka. Siedzi przy komputerze, coś pisze w papierach albo bierze ściereczkę i przeciera monitor i biurko. - U nas nikt nie ma dużego zarostu, bo ma nie przeszkadzać, jak włożymy maskę tlenową - tłumaczą strażacy. Co innego kierownictwo - puszczają oko - ci mogą sobie pozwolić na wąsiska. Są w koszarowych, czarnych strojach.

  Czerwiński prowadzi do mapy i objaśnia. Są jedną z dziewięciu jednostek ratownictwa gaśniczego na terenie Wrocławia. Ich jednostka słynie na cały Dolny Śląsk z ratownictwa wodnego, bo mają najlepiej przeszkolonych ludzi i odpowiedni samochód z pontonem. Koledzy z ul. Krakowskiej specjalizują się w ratownictwie chemicznym, przy Borowskiej - wysokościowym.

  Ich rewir obejmuje: most Oławski, wzdłuż południowego brzegu Odry, aż do wiaduktu kolejowego w pobliżu stacji kolejowej Wrocław-Popowice. Potem wzdłuż nasypu kolejowego, przecinając ulicę Legnicką, Robotniczą. I Bolesławiecka (- O, tam grilla lubią zapalić na korytarzu w blokach porobotniczych, aż meble skwierczą). Grabiszyńska, Zaporoska, Zielińskiego, Powstańców Śląskich przez Dworzec Główny PKP, aż do ulicy Pułaskiego.

  Dyspozytor może ogłosić wyjazd przez radiowęzeł:
  Alarmowo - biegną do garaży pędem - w dzień mają minutę na to, by wyjechać za bramę, bo to coś poważnego, w nocy - dwie.
  Niealarmowo - bez koguta i dźwięku - do plamy oleju albo palącego się śmietnika. Ale gdy trzeba odpalić starego jelcza i napompować mu hamulce, żeby w ogóle ruszył, w dwie minuty można się nie wyrobić.
  1 3 4 5 6 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama