Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testy egzaminacyjne wyciekły do internetu

Anna Gabińska
Uczniowie Gimnazjum nr 25 przy ul. Orzechowej we Wrocławiu czekali na pytania z niepokojem
Uczniowie Gimnazjum nr 25 przy ul. Orzechowej we Wrocławiu czekali na pytania z niepokojem Michał Pawlik
Późnym wieczorem telewizja TVN24 podała, że dzień przed egzaminem arkusze z testami zostały opublikowane w internecie.

Informację potwierdziła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Być może gimnazjaliści będą musieli napisać egzamin jeszcze raz.

"Podróż niejedno ma imię" - tak brzmiał temat przewodni wczorajszej części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego. Zasiadło do niego na dwie godziny zegarowe ponad 32 tysiące trzecioklasistów z całego Dolnego Śląska, w tym 5540 z samego Wrocławia.

- Troszeczkę się boję - przyznał kilka minut przed godz. 9 Maciek Przybylski, uczeń Gimnazjum nr 25 przy ul. Orzechowej we Wrocławiu. Liczył na zadanie, w którym można by się wykazać znajomością "Latarnika" Henryka Sienkiewicza. Jego koleżanka Patrycja Florek chciała się popisać znajomością "Małego Księcia" Antoine'a de Saint-Exupery'ego.

Żadne z nich nie doczekało się wymarzonych lektur. W 14-stronicowym arkuszu znalazły się za to zadania o tematyce krążącej wokół wędrówki, podróży i tułaczki.
- Moi uczniowie wyszli uśmiechnięci, jak co roku po części humanistycznej - cieszyła się po południu Elżbieta Chrobak, dyrektor Gimnazjum nr 25. W jej szkole egzamin pisało 138 osób. - Bardziej zaniepokojeni są częścią matematyczno-przyrodniczą - dodaje.

Do rozwiązywania tej części uczniowie zasiądą już dzisiaj. Od wyników obu części egzaminu zależy to, czy gimnazjaliści dostaną się we wrześniu do wymarzonej szkoły średniej.
Natomiast w piątek, po raz pierwszy w historii egzaminu gimnazjalnego, uczniowie zmierzą się z testem z języka obcego. Jednak to, czy się do tego sprawdzianu przyłożą, czy nie - nie będzie miało znaczenia przy naborze do szkoły średniej.

Doradcy metodyczni z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli żałują, że punkty z części językowej nie będą liczone w ogólnym rozrachunku. Diagnoza językowa, którą prowadzili w ubiegłym roku w drugich klasach gimnazjów, wypadła bowiem obiecująco.

Tegoroczni trzecioklasiści pisali wtedy test z angielskiego, niemieckiego lub francuskiego. Musieli wykazać się rozumieniem tekstu słuchanego, czytanego i ogólną komunikacją językową. Angielski słuchany zdała połowa losowo wybranych gimnazjalistów, 54 proc. zdało niemiecki i aż 85 proc. - francuski. Dobrze wypadł pisemny: 67 proc. zaliczyło angielski, 68 proc. - niemiecki i 75 proc. - francuski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska