Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław pokochał seniorów

Janusz Krzeszowski
Najpopularniejsza wrocławska seniorka to Maria Bierska, która prowadzi na antenie ogólnopolskiej TVP "Telewizyjny Klub Seniora"
Najpopularniejsza wrocławska seniorka to Maria Bierska, która prowadzi na antenie ogólnopolskiej TVP "Telewizyjny Klub Seniora" Tomasz Hołod
Władze miasta będą się bardziej liczyły ze zdaniem starszych. We Wrocławiu żyje 130 tys. osób po sześćdziesiątce.

W czwartek we Wrocławiu powstanie rada seniorów - 11-osobowa grupa mająca doradzać prezydentowi i radzie miasta, jak sprawić, by starszym ludziom w stolicy Dolnego Śląska żyło się lepiej.

Jednocześnie urzędnicy rozpoczynają kampanię, w ramach której seniorzy wytypują miejsca najbardziej przyjazne dla osób starszych. Dostaną one specjalne certyfikaty, a potem trafią na specjalną mapę takich miejsc.

Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które tak mocno zwraca się w stronę seniorów.
- Chcemy, żeby bardziej liczono się z naszym zdaniem, bo dziś jesteśmy bardzo pokaźną, a trochę zaniedbaną grupą społeczną - tłumaczy Robert Pawliszko z działającego przy magistracie Wrocławskiego Centrum Seniora, pomysłodawca akcji.

Jakie miejsce można uznać za przyjazne starszym? Przede wszystkim takie, w których senior jest traktowany z szacunkiem.
- Takie, które ma dobre dojście, gdzie dobrze się nami opiekują i gdzie czekają na nas np. zniżki na kawę czy obiad - wyjaśnia Danuta Kowal, seniorka z Kuźnik.

Kto dla urzędników jest seniorem? Każdy, kto skończył 60 lat. Z danych urzędu statystycznego wynika, że we Wrocławiu żyje dziś ponad 130 tys. ludzi w takim wieku. To co piąty mieszkaniec Wrocławia. Według prognoz demograficznych, za 5 lat seniorem będzie już co trzeci wrocławianin.

Starsi mieszkańcy starają się trzymać razem. We Wrocławiu działa 27 miejskich, osiedlowych lub parafialnych klubów seniora. Dzięki ich zaangażowaniu powstał pierwszy w Polsce sklep tylko dla starszych osób. Jest punkt pomocy technicznej, w którym każdy senior może się dowiedzieć, jak obsługiwać komórkę czy odtwarzacz DVD. Seniorzy uczą się sztuk walki.

To we Wrocławiu narodził się popularny ogólnopolski program "Telewizyjny Klub Seniora", który prowadzi wrocławianka Maria Bierska. Teraz starsi będą mieć do powiedzenia jeszcze więcej.
Co piąty wrocławianin jest seniorem. Demografowie są zgodni, że liczba ludzi starszych będzie u nas w najbliższych latach rosła.
- Nasze społeczeństwo się po prostu starzeje - mówi Wiesław Łagodziński z Głównego Urzędu Statystycznego.

Urzędnicy chcą więc, by seniorzy we Wrocławiu czuli się lepiej. Mają odtąd w większym stopniu decydować o życiu miasta, wyróżniać przyjazne dla siebie miejsca i skazywać na niebyt te nieprzyjazne osobom starszym.

Po akcjach poświęconych miejscom idealnym dla dzieci czy kobiet w ciąży, we Wrocławiu rusza kampania "Miejsca przyjazne seniorom".
Powstanie mapa Wrocławia z zaznaczonymi punktami, w których senior czuje się dobrze. Mogą to być instytucje, przychodnie, biblioteki, park z wygodnymi ławkami, ale i tramwaje, do których łatwo się wsiada. Wystarczy, że kandydaturę poprze minimum 15 seniorów. Propozycje już można zgłaszać we Wrocławskim Centrum Seniora przy pl. Dominikańskim 6.
- To pierwsza tego typu formalna akcja w Polsce i zarazem świetny pomysł - ocenia Joanna Gacka z ogólnopolskiego portalu Senior.pl.

Są już pierwsze kandydatury. Certyfikaty miejsc przyjaznych seniorom chcą wręczyć domom pomocy społecznej przy ul. Kościuszki i Skwierzyńskiej.
- Bardzo dobrze nas tam traktują. Są ciekawe zajęcia dla starszych, możemy pograć w karty - argumentują w zgłoszeniu podopieczni ośrodków.

My także, po rozmowach ze starszymi wrocławianami, wytypowaliśmy miejsca przyjazne i nieprzyjazne starszym. Efekty publikujemy w ramkach powyżej.
Dziś wrocławscy radni zdecydują o utworzeniu w mieście rady seniorów - ciała doradczego, mającego m.in. podpowiadać prezydentowi.

Rada będzie mogła m.in. zgłaszać swoje projekty lokalnych przepisów. Swoich przedstawicieli do rady wytypują prezydent, radni miejscy oraz rady osiedli, kluby seniora i uniwersytety trzeciego wieku.
- Bardzo dobrze - chwali zmiany miejskiej polityki Maria Bierska, wrocławianka, która prowadzi ogólnopolski program "Telewizyjny Klub Seniora". - Bo przecież żyjemy i mamy się dobrze. Chcemy działać i kreować też rozwój naszego miasta - tłumaczy.
W 27 działających w mieście klubów seniora tylko w ubiegłym roku spotykało się 7200 wrocławian.
Przyjazne seniorom

* Komunikacja miejska: wszyscy wrocławianie, którzy skończyli 70 lat, mogą liczyć na bezpłatne przejazdy na liniach zwykłych i pospiesznych Park Południowy: jest tu dużo wygodnych ścieżek, park leży z dala od ruchliwych ulic, kawiarnia w sercu parku z podjazdem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych i chorych

* Ogród Japoński: dojazd możliwy z każdego punktu Wrocławia, wygodne ławki, alejki dostosowane dla osób starszych

* MOPS przy ul. Strzegomskiej: podjazd dla wózków inwalidzkich, poręcze i barierki, windy Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Litomskiej 36: szeroki podjazd, automatyczne drzwi, główna sala znajduje się na parterze, są windy

* Punkt Edukacji Technicznej dla Seniorów przy ul. Szczytnickiej 40/1A: bezpłatne porady dotyczące obsługi urządzeń technicznych

* Poliklinika przy ul. Grabiszyńskiej: podjazdy, szerokie korytarze z poręczami, automatyczne drzwi, windy

* Teatr Polski: obniżył ceny biletów dla osób starszych

Nieprzyjazne seniorom

* Park i wzgórze przy ul. Słowiańskiej: niewygodne ławki dla starszych ludzi, brak odpowiedniego nadzoru oraz grupy szwendających się pijaków

* Stacja kolejowa Wrocław-Mikołajów: strome, słabo oświetlone i bez poręczy schody prowadzące na perony

* Przychodnia lekarska w Leśnicy przy ul. Płońskiego: dwanaście stromych schodów prowadzących do wejścia, wysoko usytuowany parter

* Poczta przy ul. Powstańców Śląskich 134: kręte schody prowadzące do budynku, wysokie schody także w środku, brak poręczy

* Dworzec Główny: za mało wind, strome schody, słabo oświetlone tunele i za mały format rozkładów jazdy

* Ogród botaniczny: zlikwidowano darmowe czwartki dla osób powyżej 70. roku życia

* Park Pilczycki: za dużo hałasujących dzieci, trawniki zanieczyszczone psimi odchodami, zaśmiecone ścieżki

* Cmentarz Osobowicki: wąskie przystanki tramwajowe, ruchliwa ulica, duża przestrzeń słabo oznakowana, brak ławek

* Kliniki przy ul. Borowskiej: ogromny, nieczytelnie oznakowany budynek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław pokochał seniorów - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska