Menu Region

Mój Reporter: Gdzie zgłosić, że sklep sprzedaje...

Mój Reporter: Gdzie zgłosić, że sklep sprzedaje przeterminowane jedzenie?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Bartosz Józefiak

58Komentarzy Prześlij Drukuj
Mój Reporter: Gdzie zgłosić, że sklep sprzedaje przeterminowane jedzenie? Mój Reporter: Gdzie zgłosić, że sklep sprzedaje przeterminowane jedzenie?

(© Jaroslaw Jakubczak)

Czasem zdarza mi się natrafić w sklepie na produkty przeterminowane. Co w takim wypadku zrobić? - pyta czytelnik Rafał Kozik. - Jak powiadomię kierownika sklepu, to dana przeterminowana partia zniknie ze sklepu, ale za jakiś czas inne produkty które ulegną przeterminowaniu będą znajdować się w sklepie w sprzedaży i tak w kółko, bo żadnej kary sklep nie dostał. Czy warto to gdzieś zgłosić, żeby przyjechała jakaś kontrola? Do kogo się z tym udać? Czy żądać odszkodowania (a nie tylko zwrotu pieniędzy) od sklepu?
Kontrolę i kary na właściciela sklepu nakłada sanepid pracujący na terenie, gdzie sklep się znajduje. - Jeśli w domu odkryjemy, że kupiony przez nas produkt jest przeterminowany, powinniśmy zgłosić się z nim do powiatowego inspektora sanitarnego – tłumaczy Magdalena Mieszkowska, rzecznik wrocławskiego sanepidu.

Należy uzbroić się w zakupiony produkt (najlepiej wraz z opakowaniem), a także paragon fiskalny ze sklepu.
- Po takim wniosku skontrolujemy sklep, a o wynikach kontroli powiadomimy klienta – mówi rzecznik.

Sklepikarz, który sprzedaje przeterminowaną żywność może dostać mandat do 1000 zł. - Dostaje także nakaz wycofania ze sprzedaży i usunięcia wybrakowanego towaru – dodaje Barbara Wróbel z wrocławskiej inspekcji sanitarnej.

Wysokość kary zależy od tego, ile przeterminowanego towaru zalega na sklepowych półkach. Mandat dostanie imiennie kierownik sklepu (a nie np. sieć sklepów, jeśli mówimy o dyskoncie).

Barbara Wróbel dodaje, że rzadko zdarza się, by wycofano ze sprzedaży całą partię towaru. - Zazwyczaj przeterminowane są pojedyncze sztuki. Częściej sprzedawcy robią tak, że kilka dni przed upływem daty ważności znacznie obniżają ceny, by towar jak najszybciej się rozszedł. Mają do tego prawo, ale powinni poinformować klientów, że niedługo mija data przydatności do spożycia – mówi Barbara Wróbel.

Oczywiście, jeśli kupimy przeterminowany produkt, należy nam się zwrot pieniędzy od sprzedawcy.

Mój Reporter

Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

Dane kontaktowe

Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego Reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

Oświadczenia:

Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.
58

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

kpina

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

agnes (gość)  •

co myslicie jesli kierwownik specjalnie wystawia przeterminowany produkt

odpowiedzi (0)

skomentuj

długo po terminie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

uuuuuu (gość)  •

Dzisiaj w REALu w Dabrowie Górniczej znalazlam budyn z terminem przydatnosci ...... 2013 rok i 2014 bylo sporo opakowan pani kierownik mnie przeprosila , smieszne

odpowiedzi (0)

skomentuj

po terminie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

beton (gość)  •

Kupiłem dzisiaj redbula w sklepie cena mnie zaskoczyła bo tylko 3 zł gdy zapytałem sprzedawczyni która jest właścicieklą czemu tak tanio odpowiedziała że zamówili dużo a hurtowo taniej , wychodząc ze sklepu sprawdziłem puszkę gdzie była data 19.01.2015 a dziś jest 04.02.2015

odpowiedzi (0)

skomentuj

Promocje Fresh Market

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wczasowiczka (gość)  •

Fresh Market nie jest taki Fresh jak reklamują ,w Kołobrzegu mogłam kupić czekoladę Ritter Sport miesiąc przeterminowaną 99groszy taniej bo była w promocji :))

odpowiedzi (0)

skomentuj

??

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ewelina (gość)  •

Dzisiaj zdarzyło mi sie w Polo w Łochowie zauważyć na ladzie przeterminowany ser pleśniowy (data do 16.03.2014r.) był przeceniony do 9 zł zapytałam sprzedawcę dlaczego sprzedają przeterminowany produkt tym bardziej żywność powiedziała że mogą bo jest przeceniony

odpowiedzi (0)

skomentuj

do PWL

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ados (gość)  •

Oprócz Sanepidu trzeba zgłosić to do Powiatowego Lekarza Weterynarii jezeli przeterminowana jest żywność pochodzenia zwierzęcego np. mleko, jogurty, wędliny, produkty garmażeryjne nawet batony i ciastka.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Twój

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

probosz (gość)  •

Do Twojego lokalnego biskupa, on to pchnie dalej !

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do sanepidu ciołku

0 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gaax (gość)  •

Co to za pytanie w ogóle :|

odpowiedzi (0)

skomentuj

urzekla mnie ta historia

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

WKSyf (gość)  •

takie tematy to w drugiej klasie podstawowki sie omawia !

skomentuj

jak widać

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

p. (gość)  •

uczniowie niezbyt lotni i nic nie pojęli

odpowiedzi (0)

skomentuj

dziwne praktyki w sklepie ;polo;

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jola (gość)  •

sklep ;polo; na nowym dworze dziwne praktyki,stoisko mięsne po co jest maszyna do krojenia mięsa z kością?skoro sanepid zabronił tej czynności,na siłę przy kasach proponują przeterminowany towar,

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 »