Wrocław: Za nami druga rozprawa procesu o eksmisję Romów z...

  Wrocław: Za nami druga rozprawa procesu o eksmisję Romów z koczowiska [ZEZNANIA]

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Za nami druga rozprawa procesu o eksmisję Romów z koczowiska [ZEZNANIA]
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. Janusz Wójtowicz

  Dziś we wrocławskim sądzie kolejna odbyła się rozprawa w procesie o eksmisję Romów z koczowiska przy ul. Kamieńskiego. Sąd zajmował się m.in. wnioskiem o powołanie tłumacza w języku romani.
  Wniosek o eksmisję Romów złożył wrocławski magistrat, który domaga się wyprowadzenia Romów z działki należącej do miasta. Podczas pierwszej, grudniowej rozprawy Romom pomagał tłumacz z języka rumuńskiego. Ale jak udowadniają organizacje społeczne pomagające mieszkańcom koczowiska, to dla nich niezrozumiały język.

  CZYTAJ: Wrocław: Proces o eksmisję Romów z Kamieńskiego (RELACJA, ZDJĘCIA)

  Wielu z nich od kilkunastu lat mieszka w Polsce i nie rozumie już rumuńskiego. Podstawowym językiem jest dla nich język romski. Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela daje im prawo do tego, by proces był prowadzony w języku, który rozumieją. Tym bardziej że wiele zwrotów na sali sądowej jest trudna – tłumaczy Maciej Mandelt ze Stowarzyszenia Nomada, która pomaga wrocławskim Romom.

  CZYTAJ: AMNESTY INTERNATIONAL ZACHĘCA DO WYSYŁANIA KARTEK DO ROMÓW

  Przed rozpoczęciem dzisiejszej sprawy Nomada oraz Amnesty International Polska na konferencji prasowej przekazały mieszkańcom koczowiska listy z poparciem dla ich sprawy. Pisali je mieszkańcy całej Polski podczas grudniowego Maratonu Pisania Listów, gdzie uczestnicy wyrażali poparcie dla ich sprawy. - Otrzymaliśmy ponad 2 tys. listów. Pokazywały one ogromne poparcie dla ich sprawy – mówi Weronika Rokicka z Amnesty International Polska.

  Pozarządowe organizacje podpisały list z prośbą, by na sali sądowej pojawił się tłumacz z języka romani. Taki sam wniosek złoży dziś przed sądem pełnomocnik reprezentujący społeczność Romską. Poprzedni wniosek złożony w grudniu został przez sąd odrzucony.

  ROZPRAWA DRUGA NA ŻYWO:

  Aleksander Sikorski, mecenas reprezentujący Romów, złożył wniosek o tłumaczenia z języka romani. - Chcielibyśmy powołać biegłego tłumacza, który występował w sprawach karnych przed sądem okręgowym i rodzinnym – mówi. - Nie jest im znany język rumuński. Zatracili możliwość komunikowania w języku rumuńskim. Mieli oni problem z komunikowaniem, rozumieniem pytań.

  Tłumaczy, że nie wszyscy Romowie rozumieją wszystko, co dzieje się na sali sądowej. - Nie podważamy zdolności językowej pani tłumacz z języka rumuńskiego, ale Romowie od kilkunastu lat mieszkają w Polsce i nie rozumieją języka rumuńskiego.

  Na to zareagował przedstawiciel władz miasta: - Miejskie Centrum Pomocy Społecznej prowadził punkt konsultacyjny, pracował tam tłumacz języka rumuńskiego. Nie było problemów z komunikowaniem się w języku rumuńskim. Cztery rodziny mówiły w języku polskim. W naszej ocenie próba powołania takiego tłumacza to próba storpedowania tej sprawy.

  Mecenas reprezentujący miasto dodał także, że nie są rozważane skomplikowane kwestie na sali sądowej. - Społeczność ta zajęła gminną nieruchomość. Stan sprawy jest dość prosty do zrozumienia. Nie drążymy tu specjalistycznych kwestii,
  Sędzia zapytał panią tłumacz, czy na poprzedniej rozprawie miała problem z komunikacją z pozwanymi.

  - Nie. Miałam wrażenie, że język jest zrozumiały. Zdarzały się sytuacje, że nie rozumieli pytania, ale to jest specyfika pewnych osób, że odpowiadają w pewny sposób, żeby zagmatwać sytuację – mówiła pani tłumacz.

  Sąd ponownie odrzucił wniosek o wyznaczenie biegłego tłumacza w języku romani.

  Dalszy ciąg zeznań na kolejnej stronie - CZYTAJ:
  1 3 »

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama