Absolwenci I LO w Lubinie nakręcili film z Andrzejem Chyrą

  Absolwenci I LO w Lubinie nakręcili film z Andrzejem Chyrą

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Pełnometrażowy film zatytułowany jest "Apokalipto". Znany aktor zagrał w nim za darmo.
  I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że do udziału w szkolnej produkcji udało im się namówić Andrzeja Chyrę. Oczywiście za darmo.

  - To wyjątkowa sytuacja, bo jestem absolwentem tej szkoły - mówi aktor. - Mój szwagier jest tam dyrektorem, ale to akurat miało mniejsze znaczenie. Młodzi sami się odezwali. Najlepsze słowo na określenie mojego udziału w tej produkcji to "żart" - dodaje. Akcja "Apokalipto" dzieje się w dwóch planach: realistycznym i apokaliptycznym.

  Fabułę można streścić w kilku zdaniach: zmęczony życiem licealista podczas dni otwartych oprowadza po szkole gimnazjalistów. Znudzony ich pytaniami, wymyśla historię o wybuchu bomby atomowej, który zniszczył prawie wszystko oprócz starej solidnej szkoły i grupki uczniów z profesorami. Żyliby sobie w tym zamkniętym świecie spokojnie, gdyby któregoś dnia do drzwi liceum nie zapukał Nieznajomy.

  W tę rolę wcielił się Andrzej Chyra. "Żąda wody i budynku - piszą twórcy filmu na stronie internetowej, poświęconej filmowi. - Profesorowie wraz z wychowankami stają przed najtrudniejszym z możliwych egzaminem".

  Pomysł na film zrodził się pod koniec 2007 roku.
  - Postanowiliśmy zamiast zwykłej reklamówki nakręcić film fabularny - opowiada reżyser Szymon Słowikowski, który studiuje we Wrocławiu dziennikarstwo i media cyfrowe.

  Jakub Izdebski, obecnie student filmoznawstwa w Krakowie, na napisanie scenariusza poświęcił wakacje. W wrześniu zaczęły się zdjęcia, trwały 2 miesiące.
  - Pracowaliśmy od rana do wieczora - mówi Szymon Słowikowski. - Pewną scenę, w której dyrektor szkoły mówi tylko jedno słowo, kręciliśmy 14 razy.

  Efekty?
  - Fajna rzecz. Jak na taką amatorską, ale złożoną produkcję, sprawnie zrobiona - ocenia Chyra.
  Efekty specjalne w formacie 3D opracował Tomasz Świerczyński. Pokaz premierowy zaplanowany jest na przyszły czwartek, 30 kwietnia, o godz. 13 w Centrum Kultury "Muza". Ale być może film będą mogli obejrzeć widzowie spoza Lubina. Twórcy filmu szukają sponsorów, bo marzy im się wydanie DVD.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama