Stare kopalnie będą hitem turystyki Dolnego Śląska

  Stare kopalnie będą hitem turystyki Dolnego Śląska

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nieczynne szyby kopalniane były problemem. Teraz mogą się stać szansą na rozwój regionu.
  Od najbliższej soboty grota UFO stanie się nową atrakcją turystyczną w nieczynnej kopalni uranu w Kowarach. Gmina Bolków chciałaby udostępnić latem zwiedzającym stumetrowy fragment podziemnego chodnika. We wnętrzu góry ma się znajdować siedem hal, w których przed wojną produkowano broń. Jeśli uda się odkopać wszystkie, to powstanie tam trasa turystyczna.

  Dolnośląskie gminy przekonują się, że podziemne chodniki, sztolnie i szyby górnicze po modernizacji i odpowiednim przygotowaniu mogą przyciągnąć tysiące turystów.
  Już dziś znane podziemne trasy znajdują się w Złotym Stoku, Głuszycy, Walimiu, Kletnie koło Stronia Śląskiego i w Kowarach. Ale Dolny Śląsk jest najstarszym ośrodkiem górniczym w Europie i właśnie tam znajduje się jeszcze kilkanaście innych, choć znacznie mniej znanych miejsc.

  - Teraz są to obiekty znane jedynie pasjonatom. Po odpowiednim przygotowaniu byłyby magnesem dla zwiedzających - uważa dr Maciej Madziarz z Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej, który od lat zajmuje się badaniem górniczych reliktów. Instytut zorganizował w Lądku-Zdroju konferencji "Dziedzictwo i historia górnictwa oraz wykorzystanie pozostałości dawnych robót górniczych".

  To miejsce nieprzypadkowe, bo w tych okolicach jest kilka nieczynnych kopalń, które można wykorzystać turystycznie. Są to m.in. Bystrzyca Górna, Marcinków w Masywie Śnieżnika, Czarnów koło Kamiennej Góry i Radzimowice.
  - Każda z tych miejscowości niegdyś tętniła życiem. Dziś jest wprost przeciwnie - mówi dr Madziarz. Jak dodaje, chce, by gminy, na których terenie znajdują się pozostałości dawnych kopalń, zaczęły wreszcie w pełni wykorzystywać ich potencjał.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama