Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cudzoziemcy czekają, bo zabrakło papieru

Agata Grzelińska
Pavel Bazler jest Czechem. Mieszka w Pieszkowie koło Lubina. Od trzech miesięcy czeka na nową kartę stałego pobytu, bo stary dokument stracił ważność.

Podanie o nowy złożył 28 stycznia w delegaturze Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Legnicy.
- Usłyszeliśmy, że to potrwa miesiąc - opowiada Małgorzata Bazler, żona pana Pavla. - Tymczasem wciąż czekamy, bo podobno w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zabrakło specjalnych druków. Jestem rozczarowana. To tak wygląda sprawne państwo? - denerwuje się.

Bazlerowie mają kłopoty w banku, trudności w urzędach, bo wszędzie są wymagane ważne dokumenty. Tymczasem gdy pani Małgorzata dzwoni do urzędu wojewódzkiego we Wrocławiu, stale słyszy, że blankiety powinny być już w przyszłym tygodniu.
- Dzwoniłam chyba ze 40 razy. Zbankrutuję przez telefony - mówi poirytowana.

Tomasz Bruder, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, tłumaczy, że wrocławscy urzędnicy nie mają wpływu na szybsze wydanie dokumentu.

- Wniosek wpłynął do nas 2 lutego - mówi. - Sporządziliśmy wyciąg z danymi osobowymi i już 5 lutego przesłaliśmy wniosek do Centrum Personalizacji Dokumentów w Warszawie - tłumaczy.
Niestety, tam sprawa utknęła. - Jak nam tłumaczono, to dlatego, że zmienił się wzór blankietu - opowiada Małgorzata Bazler. - Przecież to jakiś absurd.

Jak wyjaśnia rzeczniczka Urzędu do spraw Repatriacji i Cudzoziemców Ewa Piechota, zmiany w ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązują od 1 stycznia 2009 roku. Zmieniły się m.in. wymagania dotyczące dokumentów.

W MSWiA utworzono Centrum Personalizacji Dokumentów, które zajmuje się m.in. wydawaniem dowodów osobistych, paszportów i kart stałego pobytu.
- Z informacji uzyskanych od pracowników Centrum wynika, że wystąpiły przejściowe problemy związane z dostawą papieru opatrzonego specjalnymi zabezpieczeniami do wydruku dokumentów - wyjaśnia rzeczniczka. - Dostawa papieru jest planowana na przyszły tydzień.

Rzeczniczka zaznacza, że zezwolenie na osiedlenie się w Polsce, które dostał Pavel Bazler - obywatel Unii Europejskiej - nadal zachowuje ważność.
- Takie zezwolenie jest wystawiane na czas nieoznaczony. Wymienić trzeba tylko karty pobytu, które są ważne przez 10 lat - wyjaśnia Ewa Piechota.

W takiej sytuacji, jak Czech mieszkający koło Lubina, jest w Polsce 140 osób, w tym 8 na Dolnym Śląsku.
- To nie znaczy, że wszystkie 140 zleceń znajduje się w Centrum Personalizacji Dokumentów - podkreśla Ewa Piechota. - Część z nich mogła zostać zarejestrowana przez urzędy wojewódzkie, ale jeszcze nie została wysłana do personalizacji - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska