Cudzoziemcy czekają, bo zabrakło papieru

  Cudzoziemcy czekają, bo zabrakło papieru

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Pavel Bazler jest Czechem. Mieszka w Pieszkowie koło Lubina. Od trzech miesięcy czeka na nową kartę stałego pobytu, bo stary dokument stracił ważność.
  Podanie o nowy złożył 28 stycznia w delegaturze Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Legnicy.
  - Usłyszeliśmy, że to potrwa miesiąc - opowiada Małgorzata Bazler, żona pana Pavla. - Tymczasem wciąż czekamy, bo podobno w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zabrakło specjalnych druków. Jestem rozczarowana. To tak wygląda sprawne państwo? - denerwuje się.

  Bazlerowie mają kłopoty w banku, trudności w urzędach, bo wszędzie są wymagane ważne dokumenty. Tymczasem gdy pani Małgorzata dzwoni do urzędu wojewódzkiego we Wrocławiu, stale słyszy, że blankiety powinny być już w przyszłym tygodniu.
  - Dzwoniłam chyba ze 40 razy. Zbankrutuję przez telefony - mówi poirytowana.

  Tomasz Bruder, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, tłumaczy, że wrocławscy urzędnicy nie mają wpływu na szybsze wydanie dokumentu.

  - Wniosek wpłynął do nas 2 lutego - mówi. - Sporządziliśmy wyciąg z danymi osobowymi i już 5 lutego przesłaliśmy wniosek do Centrum Personalizacji Dokumentów w Warszawie - tłumaczy.
  Niestety, tam sprawa utknęła. - Jak nam tłumaczono, to dlatego, że zmienił się wzór blankietu - opowiada Małgorzata Bazler. - Przecież to jakiś absurd.

  Jak wyjaśnia rzeczniczka Urzędu do spraw Repatriacji i Cudzoziemców Ewa Piechota, zmiany w ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązują od 1 stycznia 2009 roku. Zmieniły się m.in. wymagania dotyczące dokumentów.

  W MSWiA utworzono Centrum Personalizacji Dokumentów, które zajmuje się m.in. wydawaniem dowodów osobistych, paszportów i kart stałego pobytu.
  - Z informacji uzyskanych od pracowników Centrum wynika, że wystąpiły przejściowe problemy związane z dostawą papieru opatrzonego specjalnymi zabezpieczeniami do wydruku dokumentów - wyjaśnia rzeczniczka. - Dostawa papieru jest planowana na przyszły tydzień.

  Rzeczniczka zaznacza, że zezwolenie na osiedlenie się w Polsce, które dostał Pavel Bazler - obywatel Unii Europejskiej - nadal zachowuje ważność.
  - Takie zezwolenie jest wystawiane na czas nieoznaczony. Wymienić trzeba tylko karty pobytu, które są ważne przez 10 lat - wyjaśnia Ewa Piechota.

  W takiej sytuacji, jak Czech mieszkający koło Lubina, jest w Polsce 140 osób, w tym 8 na Dolnym Śląsku.
  - To nie znaczy, że wszystkie 140 zleceń znajduje się w Centrum Personalizacji Dokumentów - podkreśla Ewa Piechota. - Część z nich mogła zostać zarejestrowana przez urzędy wojewódzkie, ale jeszcze nie została wysłana do personalizacji - dodaje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama