Prokurator z PRL teraz przed sądem

  Prokurator z PRL teraz przed sądem

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Przed legnickim Sądem Rejonowym ponownie rozpoczął się proces adwokata Edwarda R.
  W październiku minionego roku w pierwszej instancji został on uznany winnym popełnienia zbrodni komunistycznej. W 1985 roku, jako ówczesny zastępca prokuratora rejonowego w Legnicy, nie przeprowadził postępowania wyjaśniającego wobec esbeków, którzy katowali opozycjonistę Jana Sugalskiego. Jednak nie został ukarany, bo objęła go amnestia.

  Edward R. odwołał się od wyroku. Sąd drugiej instancji w lutym tego roku skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia, nie zostały bowiem wyjaśnione wszystkie wątki podnoszone przez obronę. Podczas środowej rozprawy Edward R. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

  Sąd odczytał jego wcześniejsze zeznania. Edward R. przekonywał wówczas, że ta sprawa toczyła się poza nim, a pismo do Sugalskiego podpisał automatycznie pod nieobecność swojego ówczesnego szefa.
  - Trudno mi zrozumieć, dlaczego ta sprawa jeszcze trwa - komentuje Jan Sugalski. - Uważam, że były prokurator powinien ponieść odpowiedzialność. Przecież nie pomógł mi wtedy, a miał taki obowiązek.

  O winie Edwarda R. przekonany jest też prokurator z Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Markowski. - Gdyby odmówił wszczęcia śledztwa, wszystko byłoby w porządku - tłumaczy Markowski. - Ale on wysłał pismo do poszkodowanego, żeby się nie skarżył na SB, bo to może mu zaszkodzić.

  Z kolei Edward R. zarzucił Instytutowi, że zrobił z niego kozła ofiarnego, naruszył też jego godność i dobra osobiste. Jak twierdzi, nie miał uprawnień, by wszczynać postępowania wobec funkcjonariuszy SB. Za popełnienie zbrodni komunistycznej grozi 10 lat więzienia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama