Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto odpowiada za koordynację remontów we Wrocławiu? Wygląda na to, że... nikt

Marcin Hołubowicz
Wiceprezydent Wojciech Adamski na pl. Dominikańskim, podczas wielkiej awarii wodociągowej w październiku ubr.
Wiceprezydent Wojciech Adamski na pl. Dominikańskim, podczas wielkiej awarii wodociągowej w październiku ubr. Przemysław Wronecki
Kto odpowiada za koordynację inwestycji we wrocławskich spółkach miejskich? Można odnieść wrażenie, że nikt. Z miejskiej strony internetowej wynika, że wiceprezydent Wojciech Adamski, ale urzędnicy nie chcą tego potwierdzić. Nie ma więc osoby odpowiedzialnej za to, że przy rozpoczęciu remontu Curie-Skłodowskiej nikt nie zwrócił uwagi na zamknięcie ważnego objazdu przez ul. Parkową. To nie pierwszy taki przypadek w mieście.

Remont ulicy Curie-Skłodowskiej rozpoczęto pomimo faktu, że jedna z ważnych dróg, którą można ominąć zamknięty odcinek, była również... zamknięta. Chodzi o ul. Parkową, na której 17 grudnia doszło do awarii kanalizacyjnej. Służby MPWiK naprawiły pękniętą rurę, ale powstał przy tym głęboki wykop.

ZOBACZ KONIECZNIE: Zamknięto ważną drogę. Miasto: Nie wiemy, kto to zrobił [ZDJĘCIA]
Co ciekawe, służby miejskie przez długi czas nie wiedziały, dlaczego Parkowa została zamknięta. Opisywaliśmy na naszych łamach tę kuriozalną sytuację. Gdy we wtorek dzwoniliśmy do miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, dyżurny poinformował nas o tym, że CZK... poszukuje sprawcy całego zamieszania.

Jak to się stało, że żadna z miejskich służb nie wiedziała o awarii i wykopie? Dlaczego o utrudnieniach nie poinformowano kierowców? I wreszcie, kto zgodził się na zamknięcie ul. Curie-Skłodowskiej, skoro w tym samym czasie zamknięta była jedna z głównych, alternatywnych tras?

Interesowało nas głównie - czy jest osoba odpowiedzialna za koordynację inwestycji w spółkach miejskich. A jeśli nie, to czy za taką należy uznać wiceprezydenta Wojciecha Adamskiego, co wynika z jego zapisanych w Biuletynie Informacji Publicznej.

Niestety. Jak trudno było ustalić przyczynę awarii na Parkowej, tak samo ciężko było znaleźć na nurtujące nas pytania. Biuro prasowe magistratu jednak przez cały dzień nie potrafiło dać konkretnej odpowiedzi. Zdaniem Magdaleny Okulowskiej, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, pytanie, które skierowaliśmy do urzędu, było niejasne.

Później Magdalena Okulowska wskazywała, że inwestycjami zajmuje się wiele osób pracujących chociażby w Wydziale Inżynierii Miejskiej czy Wydziale Transportu, a poszczególne jednostki ze sobą współpracują. Na pytanie, czy zgodnie z informacjami zawartymi na stronie BIP-u wiceprezydent Adamski odpowiada za koordynowanie działalności zarządców wszystkich branż infrastruktury, usłyszeliśmy, że strona BIP-u aktualizowana jest na bieżąco.

W takim razie, czy wiceprezydent Wojciech Adamski odpowiednio zareagował na tę sytuację? Warto pamiętać, że gdy na pl. Dominikańskim doszło do awarii wodociągowej, wiceprezydent osobiście pojawił się na miejscu zdarzenia.

CZYTAJ TEŻ: Wiceprezydent Adamski: Byłem w teatrze, gdy dowiedziałem się o awarii (ZDJĘCIA)

Zapytaliśmy wiceprezydenta czy przyglądał się sprawie remontu Curie-Skłodowskiej oraz czy odpowiada za koordynację remontów i inwestycji we Wrocławiu. Spytaliśmy, czy może ma do tego wyznaczoną odpowiednią osobę, a także o to, kto jest odpowiedzialny za zgodę na rozpoczęcie remontu Curie-Skłodowskiej pomimo tego, że ulica Parkowa wciąż była nieprzejezdna. Nasze pytania wysłaliśmy drogą mejlową bezpośrednio do wiceprezydenta. Gdy udało nam się z nim skontaktować telefonicznie, twierdził, że jeszcze nie zapoznał się z treścią mejla, bo przebywa na spotkaniu, ale zrobi to za godzinę i wówczas odpowie nam na nasze pytania. Niestety, nie oddzwonił.

To nie pierwsza taka sytuacja w mieści, gdy poszczególne spółki nie potrafiły skoordynować prac - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Z brakiem koordynacji remontów mieliśmy już do czynienia we Wrocławiu wcześniej. Już w 2009 r. z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynikało, że Wrocław nie ma systemowych rozwiązań pozwalających na sensowne, długofalowe planowanie prac przy budowie i remontach dróg.

Wskazywano wówczas 3 przykłady. Chociażby przebudowa ul. Kwidzyńskiej, między Działdowską a Brücknera. W lipcu 2007 roku położono tam nową nawierzchnię, ale już we wrześniu pozwolono w tym miejscu na budowę sieci wodociągowej. Drogę trzeba więc było rozkopać, a robotnicy nie przywrócili jej do pierwotnego stanu.

Drugi przykład wskazany przez NIK to ul. Ślężna, na wysokości ul. Sudeckiej. W październiku 2007 r. wydane zostało pozwolenie na przebudowę sieci gazowej pod trawnikami i chodnikami. Jednak miejsce to przebudowano 5 miesięcy wcześniej. Okazało się, że Zarząd Dróg i Komunikacji (potem przekształcony w ZDiUM) i gazownicy przekazywali sobie wzajemnie od 2001 r. informacje o przewidywanym terminie robót w tym miejscu.

Kolejny przykład to przebudowa placu Grunwaldzkiego. Wiosną 2008 r. układano tam kabel energetyczny, niszcząc przy okazji chodniki i zieleńce, które wykonano rok wcześniej.

Również w 2008 r. zabrakło koordynacji inwestycji. Gdy rozpoczęto remont ul. Grabiszyńskiej, najlepszym objazdem tego odcinka była al. Hallera. Jednak problem w tym, że tam wciąż trwał remont rur, prowadzony przez MPWiK, który już dawno miał się zakończyć. Prezydent Rafał Dutkiewicz przepraszał wówczas wrocławian za tę sytuację. Wyjaśniał także, że pracownicy MPWiK mogą się spodziewać konsekwencji. W tym samym roku poszczególni pracownicy zostali ukarani naganą, upomnieniem i karą pieniężną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kto odpowiada za koordynację remontów we Wrocławiu? Wygląda na to, że... nikt - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska