Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój Reporter: Dlaczego na Dworcu Główym zapowiedzi brzmią "pociągi podstawiają się"?

Agata Wojciechowska.
fot. Tomasz Hołod
- Jak to możliwe, że na Dworcu Głównym we Wrocławiu pociągi "podstawiają się" (dot. m. in. EIC PANORAMA). Czy osoby zapowiadające wjazd pociągu nie zastanowiły się nigdy, że pociąg nie może się (sam) podstawić, co najwyżej może zostać podstawiony? - pyta nasza czytelniczka Dominika Klacid. Odpowiedzi szukała Agata Wojciechowska.

Według obowiązującej nomenklatury Panie powinny zapowiedzieć "pociąg odstawi się"? - dopytuje się nasza czytelniczka Dominika Klacid. - Bądźmy dokładni. Chyba, że w Polsce są już pociągi bezzałogowe, to wtedy moje pytanie jest nieuzasadnione. Może czas najwyższy na interwencję prof. Miodka - dodaje.

O poprawność zapowiedzi, które pasażerowie mogą usłyszeć na wrocławskim Dworcu Głównym, zapytaliśmy dr. Tomasza Piekota z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz kierownika i współtwórcę Pracowni Prostej Polszczyzny.

- Trudno precyzyjnie odpowiedzieć, ponieważ nie znamy pełnego brzmienia dworcowego komunikatu - wyjaśnia językoznawca. - Wydaje mi się jednak, że Państwa Czytelnik nie ma racji, ponieważ błędnie uznał formę "pociąg" w zdaniu w stylu "pociąg podstawia się na peron drugi" za mianownik (kto, co), a tymczasem jest to biernik (kogo, co). Dowodem byłoby zdanie z rzeczownikiem w rodzaju żeńskim, np. "drezynę (a nie: drezyna) podstawia się na peron drugi"). Moim zdaniem forma ta jest może niefortunna stylistycznie, ale jednak poprawna - dodaje.

W języku polskim mamy bowiem dwa sposoby tworzenia strony biernej:
1) z imiesłowem biernym: dom jest budowany; pociąg jest podstawiany,
2) z biernym "się": dom (kogo, co) buduje się; pociąg (kogo, co) podstawia się.

Zarówno zdanie "Ten dom buduje się bardzo długo", jak i "Nasz pociąg podstawia się na peron drugi" są zatem poprawne. Żadne z nich przy tym nie znaczy 'obiekt sam się buduje/podstawia'.

- Ma jednak rację Czytelnik, że zapowiedź taką trzeba jak najszybciej zmienić, a to dlatego, że strony biernej (w obu wersjach) w codziennej komunikacji należy unikać jak ognia - informuje dr Tomasz Piekota.

Co zaproponowałby w zamian? Przyjazne wszystkim podróżnym: "Pociąg podstawiamy na peron drugi".

- Obecnie na stacjach i przystankach w przypadku podstawiania pociągu na peron stosujemy komunikat. "Pociąg Górnik do stacji Warszawa przez stację Katowice podstawia się na tor 2 przy peronie I". Informacja jest zrozumiała i nie mieliśmy uwag. Każdą sugestię, także przekazane przez czytelniczkę i dr. Tomasza Piekota weźmiemy pod uwagę - mówi rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mirosław Siemieniec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mój Reporter: Dlaczego na Dworcu Główym zapowiedzi brzmią "pociągi podstawiają się"? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska