Przekaż procent na dobry cel

  Przekaż procent na dobry cel

  Bogumiła Nehrebecka

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  PIT za 2008 r. Nie musimy już wypełniać przelewów i stać w kolejce w banku lub na poczcie. Zrobi to za nas urząd skarbowy.
  Rubryk do wypełnienia, jeśli chcemy przekazać komuś jeden procent naszego podatku, jest teraz więcej niż rok temu. Ostatnia nowelizacja ustawy wprowadziła w zeznaniach dodatkowe pola, dzięki którym możemy wskazać nie tylko fundację, której chcemy przekazać pieniądze, ale i konkretną osobę pozostającą pod opieką tej fundacji.

  Możemy też wyrazić zgodę na to, by urząd skarbowy powiadomił fundację, że to właśnie od nas dostała pieniądze. Kolejna istotna zmiana polega na tym, że możemy organizację charytatywną wskazać nie tylko w zeznaniu podatkowym, ale i w korekcie do niego.

  Oznacza to, że jeśli np. złożyliśmy formularz do 30 kwietnia 2009 roku i popełniliśmy w nim jakiś błąd, to mamy dwa miesiące (do 30 czerwca), by złożyć korektę i w niej także wpisać organizację, której chcemy ofiarować nasz jeden procent.


  Oblicz procent
  To nie jest trudne - należy kwotę podatku należnego (tę wpisaną w PIT-37 w części G w polu 120) pomnożyć przez 0,01 albo podzielić przez 100, a potem zaokrąglić otrzymany wynik do pełnych dziesiątek groszy w dół. Przypominamy, że podatek należny to podatek pomniejszony o składki na ubezpieczenia zdrowotne i ulgi podlegające odliczeniu.

  Przykład:
  Podatek należny wynikający z zeznania wyniósł 5403,00 zł. Podatnik może wskazać kwotę 1 procent, czyli 5400,00 zł podzielić przez 100. Otrzyma wynik 54,03 zł, a po zaokrągleniu 54,00 zł. Taka kwota, po pomniejszeniu o koszty przelewu, zostanie przekazana na rachunek bankowy organizacji.

  Wypełnij PIT
  Wniosek o przekazanie jednego procenta podatku znajduje się na końcu każdego zeznania rocznego PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 czy PIT-38.
  Tam wpisujemy nazwę fundacji oraz jej numer z Krajowego Rejestru Sądowego: czyli KRS. Nie musimy, ale możemy wypełnić też rubryki poniżej, zatytułowanej: "Informacje uzupełniające, cel szczegółowy 1%". Tutaj wpisujemy np. imię czy nazwisko chorego dziecka, któremu chcemy przekazać pieniądze, a także podajemy swoje dane z adresem do korespondencji, numerem telefonu czy adresem internetowym, które otrzyma wybrana przez nas fundacja.
  W takim wypadku potwierdzamy krzyżykiem zgodę na wysłanie tych naszych danych. Rubryki, o których piszemy, mieszczą się odpowiednio w pozycjach:
  PIT-28 - poz. od 129 do 134,
  PIT-36 - poz. od 305 do 310,
  PIT-36L - poz. od 105 do 110,
  PIT-37 - poz. od 124 do 129,
  PIT-38 - poz. od 58 do 63.

  Na podstawie tych trzech informacji urząd skarbowy przeleje pieniądze do fundacji oraz przekaże jej informacje, że są to pieniądze skierowane na leczenie wskazanego dziecka oraz że to właśnie my je przekazaliśmy.

  Wyślij zeznanie
  Warunkiem wysłania wyliczonej kwoty przez urząd skarbowy jest terminowe złożenie zeznania podatkowego - do dnia 30 kwietnia 2009r. - oraz zapłata w pełnej wysokości podatku należnego (nie później niż w terminie 2 miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego tj. do 30 czerwca 2009 r.).
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama