Menu Region

Wrocław: Kanonizacja papieża Jana Pawła II. Szykują się...

Wrocław: Kanonizacja papieża Jana Pawła II. Szykują się zmiany nazw

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Marcin Torz

125Komentarzy Prześlij Drukuj
Wrocław: Kanonizacja papieża Jana Pawła II. Szykują się zmiany nazw Wrocław: Kanonizacja papieża Jana Pawła II. Szykują się zmiany nazw

Po kanonizacji przede wszystkim zmieniona będzie nazwa obecnego placu Jana Pawła II (© Przemysław Wronecki)

W kwietniu czekają nas zmiany we Wrocławiu. Wszystko za sprawą kanonizacji papieża Jana Pawła II. Wybitny Polak zostanie świętym. A to oznacza, że będzie trzeba zmienić kilka nazw.
Przede wszystkim zmieniona będzie nazwa obecnego placu Jana Pawła II. Wymienione zostaną tabliczki, a na nowych dopisane zostanie "święty". Przypomnijmy, że ten plac w centrum miasta miał już w historii kilka nazw. Do 1945 roku nazywał się placem Królewskim. Zaraz po wojnie przemianowano go na pl. 1 Maja. Taka nazwa przetrwała cały czas PRL-u, a nawet 16 lat wolnej Polski. W 2005 roku, zaraz po śmierci Jana Pawła II, nazwę zmieniono po raz kolejny.


Teraz dojdzie do kolejnej, symbolicznej zmiany. - To oczywiste, że nazwa zostanie zmieniona. Dodamy wyraz "święty" - mówi radny Jerzy Skoczylas (Platforma Obywatelska), szef komisji do spraw kultury, która zajmuje się nazwami placów i ulic. - Aby tak
się stało, potrzebny jest jednak wniosek, który my zaopiniujemy pozytywnie - dodaje radny Skoczylas.

ZOBACZ: Arcybiskup zgadza się na chrzest bez ślubu!

Później wniosek będzie głosowany na sesji przez radnych, ale wyniku - oczywiście - można się spodziewać. - Od dawna noszę się z takim zamiarem. Na pewno złożę wniosek, aby zmienić nazwę placu na świętego Jana Pawła II. Przypominam też, że jest to honorowy obywatel Wrocławia - już teraz zapowiada radny Rafał Czepil (Prawo i Sprawiedliwość). - Warto działać już teraz, aby być gotowym w momencie kanonizacji - precyzuje polityk.

Na szczęście zmiana nazwy placu nie będzie bardzo uciążliwa dla mieszkańców. Przy pl. Jana Pawła II zarejestrowanych jest kilkadziesiąt firm, w tym np. Akademia Muzyczna. Mieszka za to niewiele osób.

Podobną drogę formalną będzie musiał przejść także wniosek w sprawie zmiany nazwy szkoły podstawowej nr 51 przy ul. Krępickiej (im. Jana Pawła II). - Oczywiście, że będziemy chcieli zmienić nazwę, ale czy tak się stanie, zadecydują radni miejscy - mówi Piotr Staniów, dyrektor wrocławskiej podstawówki.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z budowanym szpitalem wojewódzkim na Stabłowicach. Niedawno padł pomysł, aby jego patronem był właśnie papież. - Taki pomysł faktycznie się pojawił - przyznaje Jerzy Łużniak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. - Przypominam jednak, że na Stabłowice zostanie przeniesiony szpital z ul. Tragutta. A on ma już nazwę Marciniaka. Dlatego nadanie nowej nazwy nie będzie takie proste - mówi samorządowiec.

Niewykluczone jednak, że ta zostanie formalnie zastąpiona. W tym przypadku też musi pojawić się wniosek, który głosować będą radni wojewódzcy. We Wrocławiu jest jeszcze hotel (na Ostrowie Tumskim) im. Jana Pawła II. Choć nie udało nam się od pracowników dowiedzieć, jakie mają plany co do nazwy, to trudno zakładać, że jej nie zmienią.
125

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

już nazwa uciążliwa

+16 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

uuu zabobony gusła bój się (gość)  •

Węzeł przesiadkowy, ścisłe centrum. Jak mam powiedzieć komuś, żeby się tam w coś przesiadł to mówię- "na maja się przesiądź". Nie wyobrażam sobie- "na placu świętego jana pawła drugiego". ha ha

skomentuj

Zawsze to będzie plac 1 Maja. Inaczej jest po prostu haniebnie

+8 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Haniebnie dla miasta i władz bo na placu królują szczyny i wóda. (gość)  •

Po prostu tego obszczanego przejścia gdzie roi sie od meneli, pijaczkow i narkomanow - zwlaszcza latem, gdzie sprzedaje sie wódke przez cala dobe - tego miejsca nie mozna nazwac ku uczczeniu papieża Polaka, by go uhonorować. Po prostu smierdząca kloaka to nie jest miejsce dla takiej nazwy. Poza tym jak to brzmi - ide po wódzie do papieża a potem dam sobie w żyłę na jana pawła2?

odpowiedzi (0)

skomentuj

DW

+23 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

DW (gość)  •

Dla mnie to zawsze bedzie 1maja a obok pekawuen !
Bo jestem WROCŁAWIANINEM !

odpowiedzi (0)

skomentuj

na czerwonym modlitwa

+11 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

świątobliwy (gość)  •

Zielone zapali si dopiero po tym jak si kierowca przeżegna. A pieszy przed wejściem do przejścia "pod świętym JP2" będzie musiał przyklęknąć". A właściwie to przejście podziemne trzeba będzie zlikwidować bo kto to widział pod świętym przechodzić.

odpowiedzi (0)

skomentuj

nazwy

+17 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

abdul (gość)  •

A kto za to płaci ?
Pan za to płaci , Pani za to płaci ...

odpowiedzi (0)

skomentuj

niczego nie trzeba

+13 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

"A to oznacza, że będzie trzeba zmienić kilka nazw."

Niczego nie trzeba zmieniać. Ale się chce. Ja nie widziałbym potrzeby zmieniania nazwy z hotelu im. Jana Pawła II na św. Jana Pawła II. Zmiana nic nie wnosząca a przysparzająca za dużo papierkowej roboty.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Módlmy się

+12 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

arcybiskup (gość)  •

Za księży molestowanych przez dzieci także tych najmłodszych i nie narodzonych .... amen

odpowiedzi (0)

skomentuj

Co z wyniesieniem na ołtarze św.fraciszka z Mikstatu?!

+10 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zed (gość)  •

Ten to dopiero cudak jakby z innej galaktyki i tąki świątobliwy i dymaniczny

odpowiedzi (0)

skomentuj

....

+28 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

radeberger (gość)  •

Tak sobie właśnie myślę, po czym poznać prawdziwego wrocławianina - pl. JP II to dla niego na zawsze będzie 1go-Maja..

skomentuj

Po czym poznać durnia?

+2 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

podpis nieczytelny (gość)  •

Dureń nie ma nic do powiedzenia, a mówi.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Temat wypracowania w Szkole Podstawowej nr 51.

+12 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wieszcz  •

Temat wypracowania w Szkole Podstawowej nr 51: - "Kto jest twoim idolem? Uzasadnij dlaczego Lenin?" Och, pardon. Oczywiście, że "dlaczego Jana Paweł II".
Swoją drogą to ciekawe, dlaczego ta szkoła już ma w nazwie "im. Jana Pawła II", skoro takiej nazwy jeszcze jej nie nadano? Dla Jana Pawła II można nawet prawo łamać?

http://www.szkolnictwo.pl/szkoła,podstawowa,Wrocław,F01283,Szkoła+Podstawowa+Nr+51

odpowiedzi (0)

skomentuj

pogoda na najblizszy tydzien

+4 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

T (gość)  •

na horyzoncie ochłodzenie,ale wcześniej 11st.C we wtorek i środę zapraszam po więcej informacji jedyny taki portal we Wrocławiu www.pogoda-wroclaw.blog.onet.pl

odpowiedzi (0)

skomentuj
« 2 4 5 ... 8 »