Dolny Śląsk poznajemy, spacerując

  Dolny Śląsk poznajemy, spacerując

  Janusz Pawul

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Magdaleną Gułą, koordynatorem akcji Transgraniczne Spacery 2009.
  Co to takiego transgraniczne spacery?

  Od 2004 roku u naszych saksońskich sąsiadów odbywają się corocznie "Spacery wiosenne w maju". Już w pierwszym roku akcji w całej Saksonii odbyło się aż 240 spacerów, w których udział wzięło ponad 10 tys. osób. W 2006 roku spacery po raz pierwszy przekroczyły granicę i odtąd biorą w nich udział wspólnie Niemcy i Polacy, a akcja jest dofinansowywana przez Unię Europejską.


  Dlaczego warto promować te spacery?

  Bo wspólne wędrówki przyczyniają się do przełamywania barier i umożliwiają nawiązanie kontaktów między sąsiadami z dwóch krajów. Są też spotkaniami między generacjami. Spacerują przecież razem dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.

  Gdzie powędrują w tym roku Dolnoślązacy i Saksończycy?

  30 maja powędrujemy po ziemi lubańskiej i będziemy poznawać pozostałości po wulkanach. A 1 czerwca powędrujemy ze Świeradowa-Zdroju przez malowniczą, czeską wioskę Jizerka do osady Orle w pobliżu Jakuszyc. Uczestnicy tej 25-kilometrowej wyprawy będą mogli podziwiać trzy czeskie rezerwaty przyrody: Rašelinište Jizery, Černá Jezírka i Rašeliště Jizerky. Dowiedzą się także, co łączy Góry Izerskie z daleką Skandynawią.

  Polacy i Niemcy, piękne okoliczności przyrody. Pełna sielanka?

  Właśnie tak. Edukacja i rekreacja. Ale też promocja naszego pięknego regionu, pokazanie ludziom, że mamy wspaniałe miejsca, zabytki i pomniki przyrody, które warto odwiedzać. I cieszy nas to, że spacery są trochę jak śniegowa kula. Chęć uczestniczenia w nich zgłaszają osoby, które spacerowały z nami przed rokiem, dwoma, trzema. Wracają do nas z rodziną, dziećmi, przyjaciółmi i znajomymi. I o to właśnie chodzi. Chcemy, by w naszej akcji spacerowej brała udział jak największa liczba osób, bo to ciekawy sposób budowania regionalnej tożsamości.


  Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia Pogranicze: www.pogranicze-csb.home.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama