Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragiczny rok na dolnośląskich drogach. Najwięcej osób zginęło na krajowej "ósemce" (STATYSTYKI)

Przemysław Wronecki
Droga Krajowa nr 8 odcinek dolnośląski od stycznia do listopada 2013 w liczbach.Zginęły: 24 osoby; Ranni: 175; Wypadki:132; kolizje: 1255
Droga Krajowa nr 8 odcinek dolnośląski od stycznia do listopada 2013 w liczbach.Zginęły: 24 osoby; Ranni: 175; Wypadki:132; kolizje: 1255 Przemysław Wronecki
Najniebezpieczniejszą drogą w regionie jest krajowa "ósemka", na której w tym roku zginęły 24 osoby. Na drugim miejscu znajduje się "piątka" - 22 ofiary śmiertelne, a później "trójka" - 11 zabitych osób. Tak wynika z policyjnych statystyk z ostatnich 11 miesięcy. Bez wątpienia bezpieczeństwo na dwóch ostatnich trasach poprawi wybudowanie nowych odcinków S3 i S5. Niestety, na nowe odcinki S8 przyjdzie nam długo poczekać.

Z policyjnych statystyk z ostatnich 11 miesięcy wynika, że najniebezpieczniejszą drogą na Dolnym Śląsku jest droga krajowa nr 8. Szczególnie na odcinku Wrocław - Kłodzko. Od stycznia do listopada zginęły tutaj 24 osoby, a 175 zostało rannych. Na tej trasie doszło do 132 wypadków. Dla porównania na dolnośląskim odcinku autostrady A4 zginęło 9 osób, 65 zostało rannych, a doszło tam do 40 wypadków.

Kierowcy narzekają, że na krajowej "ósemce" nagminnie łamane są przepisy ruchu drogowego. I nie chodzi tylko o nadmierną prędkość. – To dość trudna trasa z wieloma zakrętami i wzniesieniami. Sporo porusza się po niej tirów, które bardzo trudno wyprzedzić – przekonuje Marcin Bączyński z Kłodzka, który przynajmniej raz w tygodniu jedzie "ósemką" do Wrocławia. Przyznaje, że niektórym szoferom brakuje cierpliwości i wyprzedzają w sposób nieprzepisowy i dochodzi do nieszczęść.

Ilość zdarzeń drogowych w 2013 od stycznia do listopada

Numer DrogiZabiciWypadkiRanniKolizje
DK8241321751255
DK5221191641000
DK396092924
DK3577297616
DK9451061461068
A494065853

Funkcjonariusze potwierdzają, że do wypadków często dochodzi podczas wyprzedzania. Tak było choćby w zeszły weekend koło Barda. – Kierujący oplem 20-letni mieszkaniec powiatu augustowskiego w trakcie wykonywania manewru wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w tył ciężarowego Daf-a. Następnie odbił się od niego i zderzył się czołowo z nadjeżdżającym fordem, kierowanym przez mieszkankę powiatu ząbkowickiego. Następnie zahaczył jeszcze o toyotę, a po chwili opel zjechał do rowu i stanął w płomieniach – relacjonuje asp. sztab. Ilona Golec. Na szczęście 20-latkowi udało się wydostać z auta.

Ta sytuacja szybko nie ulegnie zmianie. Budowa nowej drogi ekspresowej z Wrocławia w kierunku czeskiej granicy mogłaby zmniejszyć ilość wypadków. Na razie nie ma jednak konkretnych planów dotyczących inwestycji. Projekt wydłużenia S8 nie znalazł się także w programie budowy dróg krajowych przygotowanym przez ministerstwo transportu. Dokument dotyczy dróg, które miałyby powstać do 2020 r.

Na drugim miejscu tragicznej listy znalazła się droga krajowa nr 5 (trasa Wrocław - Poznań). Z "wynikiem": 22 ofiary śmiertelne, 119 wypadków i 167 rannych. Policjanci przekonują, że tu kierowcy muszą szczególnie uważać na odcinku między Trzebnicą a granicą województwa dolnośląskiego. W październiku doszło tu do zderzenia cysterny i karetki. Oba auta doszczętnie spłonęły. Na miejscu zmarł kierowca ambulansu. Po zakończeniu akcji komendant straży pożarnej w Trzebnicy mł. bryg. Bogusław Brud komentował, że nie ma tygodnia, by jego ludzie nie musieli udzielać pomocy na krajowej "piątce" podczas wypadków. W tym roku też na DK5 pod Żmigrodem zginęła czwórka studentów podczas zderzenia auta z koparką.

Za trzy lata powinno się tu zrobić bezpieczniej. Na początku przyszłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybierze wykonawców trzech odcinków o łącznej długości ok. 50 kilometrów. Połączą one Wrocław z granicą województwa w Korzeńsku. Prace przy ich budowie powinny ruszyć jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku. Kierowcy mają nimi pojechać w 2016 roku.

Pierwszą trójkę zamyka droga krajowa nr 3, która wiedzie od granicy z województwem lubuskim przez Zagłębie Miedziowe, Jelenią Górę do granicy z Czechami. Statystyki pokazują, że najwięcej wypadków dochodzi tu na odcinku między Jelenią Górą a Legnicą. W ciągu minionych 11 miesięcy zginęło tu taj 11 osób, 92 zostały ranne i doszło do 60 wypadków.

Przed świętami Bożego Narodzenia we Wrocławiu wiceminister rozwoju i infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz oficjalnie przyznał, że będą pieniądze na budowę S3. Na razie rząd sfinansuje jednak tylko część trasy - chodzi o część południowego odcinka S3 z Legnicy do Bolkowa. Przetargi na budowę nowej drogi mają być rozpisane na początku przyszłego roku.

Policjanci przekonują, że porównując okres od stycznia do listopada w 2012 i 2013 na drogach jest bezpieczniej. O 15, czyli 7%, spadła ilość ofiar śmiertelnych. – W 2012 zginęło 219 osób. O 21 procent mniej jest również osób poszkodowanych w wypadkach. Rok temu mieliśmy ich prawie cztery tysiące – informuje asp. Tomasz Słuszniak z wydziału ruchu drogowego komendy wojewódzkiej policji we Wrocławiu. Dodaje, że największa ilość wypadków była spowodowana przez zbyt dużą prędkość oraz niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze. – Z tego powodu doszło do 607 wypadków, w których zginęły 64 osoby – wylicza asp. Słuszniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tragiczny rok na dolnośląskich drogach. Najwięcej osób zginęło na krajowej "ósemce" (STATYSTYKI) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska