Gimnazjalisto, już czas zalogować się do szkoły

  Gimnazjalisto, już czas zalogować się do szkoły

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Trzecioklasiści wybierają nową szkołę dla siebie. We Wrocławiu pojawią się trzy nowe zawody.
  Jaką szkołę ponadgimnazjalną wybrać we wrześniu? Do jakiej klasy się zapisać, by potem pracować w wybranym zawodzie albo dostać się na wymarzone studia?
  To pytania, które zadają sobie gimnazjaliści. Od poniedziałku będą mogli wybierać szkoły średnie i zawodowe. Właśnie ruszyła rekrutacja.

  Z nową ofertą wystartuje technikum przy ul. Szkockiej. To placówka, która zostanie uruchomiona od września.
  - Uczniowie będą mogli się tam kształcić w dwóch zawodach: technik ekonomista i technik obsługi ruchu turystycznego - mówi Iwona Bugajska, wicedyrektor wydziału edukacji urzędu miejskiego.
  Absolwenci gimnazjów będą mogli wykształcić się na ślusarza w Zespole Szkół nr 18 przy ul. Młodych Techników. W poprzednich latach takiej specjalizacji tu nie było.

  Wszyscy, którzy chcieliby zdobyć konkretny zawód, a jednocześnie rozwijać swoje zainteresowania sportowe, też będą mieli taką możliwość. Zespół Szkół przy Młodych Techników otworzy klasy zawodowo-sportowe. Młodzi ludzie będą się uczyć na mechanika i elektryka i równocześnie realizować swoje sportowe pasje. 5400 absolwentów wrocławskich gimnazjów może od poniedziałku wybierać szkołę.

  Przed gimnazjalistami trudny wybór. Na 5400 absolwentów czeka już 7700 miejsc - najwięcej, bo ponad 3800, w liceach ogólnokształcących. W zawodówkach będzie ich ponad tysiąc, zaś w technikach prawie dwa tysiące.

  Gimnazjaliści, którzy chcą uczyć się w klasie dwujęzycznej lub w sportowej, mogą zapisywać się na sprawdzian dodatkowych umiejętności (test językowy, egzamin sportowy) do piątku 24 kwietnia. Sprawdziany zaczną się w poniedziałek 27 kwietnia.

  Od 20 do 29 maja wszyscy trzecioklasiści mogą zalogować się do systemu i wybrać trzy szkoły średnie, w których chcieliby się uczyć od września.
  Najwięcej punktów w rekrutacji można dostać za wynik egzaminu na koniec gimnazjum. Pierwszy etap zacznie się już w środę częścią humanistyczną. Dzień później czeka ich egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. W piątek zmierzą się po raz pierwszy z językiem obcym.


  Rekrutacja internetowa w datach
  * 20 kwietnia - od tego dnia gimnazjaliści mogą się logować do systemu
  * do 24 kwietnia będą przyjmowane zgłoszenia do szkół, w których będzie przeprowadzone dodatkowe postępowanie kwalifikacyjne
  * 27 kwietnia - 8 maja: w tym okresie będą dodatkowe sprawdziany dla kandydatów do klas dwujęzycznych i egzaminy do klas sportowych
  * 29 maja zakończy się składanie podań elektronicznych do szkół średnich
  * 15-18 czerwca - uczeń będzie mógł zmienić swoją decyzję o wyborze szkoły, do której wcześniej się zapisał
  * 30 czerwca - ogłoszenie list przyjętych do szkoły

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama