Czeskie i polskie dzieci dogadują się na boisku

  Czeskie i polskie dzieci dogadują się na boisku

  RED

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  "Polskie i Czeskie Orliki" rozegrają cztery mecze piłkarskie i transgraniczny turniej sportowy.
  Sławomir Patalas uczy języka czeskiego dwudziestu chłopców ze Świerzawy. Łukasz Marzec, Kamil Nita i Bartek Biniek nie opuścili dotąd ani jednej lekcji, choć to dodatkowy obowiązek. Po drugiej stronie granicy, w miasteczku Mala Skala, dwudziestka ich rówieśników z Czech chodzi na lekcje języka polskiego.

  Już potrafią dogadać się na boisku bez używania języka migowego. To ważne, bo w ramach realizowanego przez obie gminy projektu "Polskie i Czeskie Orliki" mają do rozegrania cztery mecze piłkarskie i transgraniczny turniej sportowy, kończący wspólną przygodę.

  Każdy z chłopców dostanie torbę sportową oraz stroje piłkarskie, a kluby z Polski i Czech po 10 wysokiej klasy piłek. To dodatkowa motywacja, żeby się przyłożyć do nauki.

  Uczestnicy projektu mają już za sobą wyjazd integracyjny do czeskiego aquaparku Babilon i dwa weekendowe zgrupowania - jedno w Świerzawie, drugie w Malej Skale.

  Przedsięwzięcie finansuje Fundusz Mikroprojektów Euroregionu Nysa w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013 (16 tys. euro), gmina (930 euro) oraz budżet państwa (dwa tys. euro). Zakończenie projektu zaplanowane jest na wrzesień 2009 roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama