Rutkowski: Majątek księdza Irka był wart 2 mln zł....

  Rutkowski: Majątek księdza Irka był wart 2 mln zł. Zawiadamiam prokuraturę

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rutkowski: Majątek księdza Irka był wart 2 mln zł. Zawiadamiam prokuraturę
  1/48
  przejdź do galerii

  ©fot. Paweł Relikowski

  Krzysztof Rutkowski, właściciel biura detektywistycznego, nie przestaje atakować wrocławskiej kurii. Dziś zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o pieniądze, które w formie stypendiów miały wpłynąć na konta studentów Papieskiego Wydziału Teologicznego. Rutkowski twierdzi, że ma dowody wskazujące na to, że pieniądze nie trafiły tam gdzie powinny, a mógł je przywłaszczyć ksiądz Waldemar Irek, zmarły w ubiegłym roku rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego. Rutkowski nie przedstawił na to jednak żadnych dowodów.
  Czytaj też: Ksiądz Paweł K. oskarżony o pedofilię. Wpadł w hotelu

  Oławianka Wiesława Dargiewicz, matka dziecka ks. Waldemara Irka, wspomina, że przed śmiercią ksiądz miał jej opowiadać o kłopotach finansowych Papieskiego Wydziału Teologicznego. - Mówił o jakichś pieniądzach z ministerstwa, które miały trafić jako stypendia dla studentów, ale nie trafiły.
  Wiem, że zgłaszał tę sprawę drogą służbową do Watykanu i od tego zaczęła się jego wojna z niektórymi księżmi, którzy po jego śmierci pojawili się w jego domu i szukali pewnych rzeczy, dowodów tej sprawy - mówiła Wiesława Dargiewicz jeszcze przed kilkunastoma dniami.

  Teraz Krzysztof Rutkowski twierdzi, że w sprawę mógł być zamieszany także sam ks. Waldemar Irek i inne osoby związane z kurią. - Wszystkie nazwiska podamy w zawiadomieniu do prokuratury. Z dowodów, jakie do tej pory zebraliśmy wynika, że mogą to być także wysoko postawieni księża. Z tego, co nam wiadomo, niektórzy już się boją. Boją się, że spod sutanny w końcu wyjdzie fałsz i obłuda - mówił na konferencji prasowej Rutkowski.

  Ksiądz Andrzej Tomko, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, nie chce komentować doniesień Krzysztofa Rutkowskiego.

  - Nie otrzymaliśmy dotychczas sygnałów o nieprawidłowościach w finansach Papieskiego Wydziału Teologicznego - mówi
  kanclerz wrocławskiej kurii, ksiądz Stanisław Jóźwiak. I dodaje, że twierdzenia Rutkowskiego w tej materii trudno uznać za wiarygodne. - Jeżeli w sprawie finansów PWT pojawią się jakieś nowe okoliczności, Kościół podejmie działania kontrolne. Chodzi tutaj bowiem o środki, które w części są środkami publicznymi i nie może być wątpliwości co do właściwego ich wydatkowania. Ponieważ jednak podlegają one stałej kontroli ze strony ustawowych organów, w tej chwili nie ma
  powodu by podejmować jakieś nadzwyczajne działania w tej sprawie - dodaje.

  Rutkowski liczy tymczasem, żeby prokuratura wyjaśni sprawę majątku księdza Waldemara Irka. Z jego wyliczeń wynika, że może on być wart około 2 milionów złotych. - Skąd ksiądz, który zarabiał 7 tysięcy złotych, lubiący wystawne życie, miał na drogocenne antyki - pyta Rutkowski.

  TESTAMENT KS. WALDEMARA IRKA [KLIKNIJ I ZOBACZ]


  W zakupie wartych fortunę antków miał pomagać księdzu Irkowi Zdzisław Hordyński, kolekcjoner dzieł sztuki i antykwariusz. - Spotkaliśmy się pierwszy raz, kiedy szukał prezentu dla kogoś bliskiego z rodziny. Od tego rozpoczęła się nasza współpraca - wspomina Hordyński. Dokładnie pamięta swoją pierwszą wizytę w mieszkaniu zmarłego kapłana, przy ulicy Katedralnej. - Znałem się na antykach, naprawdę mało co na mnie robiło wrażenie, ale dopiero widok jego mieszkania uświadomił mi, z kim mam do czynienia. To był pasjonat antyków. Można się było o nie wręcz potknąć. Myślę, że to człowiek, który jakby miał wybór, między kupieniem jedzenia, a antyków wybrałby to drugie - mówi Hordyński.

  Wylicza, że to co widział na Katedralnej, to efekt 30 lat kolekcjonowania przez księdza Irka antyków, głównie sakralnych, z okresu baroku. Kolekcjoner wspomina, że ks. Irek był znawcą, nie kupował byle czego, wiedział jak negocjować, nigdy nie przepłacał. - Nie napalał się. Wiedział, kiedy przeczekać, żeby cena była atrakcyjniejsza. Traktował kolekcjonowanie dzieł sztuki, jako inwestycje.

  Zbigniew Hordyński wylicza, że u ks. Irka było najwięcej obrazów, figurek i książek. - Żeby je wszystkie przewieźć byłby potrzebny tir. Wiele z nich oprawione w skórach, z mosiężnym zamknięciem. Pieniądze za taką jedną starczyłby na kupno podręczników szkolnych dla całej klasy - twierdzi Hordyński.

  Hordyński wylicza, że wśród wielu figurek były także takie warte kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  Irek z kolekcjonerem miał się rozliczać bezpośrednio, płacąc gotówką. Na dowód tego co mówi kolekcjoner przedstawia sms, w których Irek pyta się, czy spotkanie jest aktualne. Tylko tyle.

  Krzysztof Rutkowski uważa, że teraz najważniejsze jest odpowiedź na pytanie, skąd na tak kosztowne hobby kapłan brał pieniądze. Rutkowski uważa, że mogło dojść do popełnia przestępstwa, dlatego w tym tygodniu zgłosi sprawę do wrocławskiej prokuratury. Rutkowski uważa, że mogło dojść do przywłaszczenia pieniędzy, które mieli w formie stypendiów otrzymać studenci Papieskiego Wydziału Teologicznego. - Mamy pewne dowody, które mogą świadczyć o tym, że zamieszany w to mógł być ks. Waldemar Irek, ale także inni wysoko postawieni księża.

  Rutkowski zaprezentował też zdjęcia antyków rzekomo zgromadzonych przez księdza. Nie chce jednak odpowiedzieć, jak je zdobył.

  Co stało się z majątkiem ks. Waldemara Irka? Czytaj dalej na kolejnej stronie
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (76)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najbliższa rodzina

   pani Twardowska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Najbliższa rodzina księdza Irka to małoletni syn Jakub. Czy to nie jego opiekun prawny - czyli matka powinna opiekowac się wymienionym domem w Oławie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Władysław

   Zapytam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Czy te antyki są tyle warte co maybach, który wytyka Ojcu Rydzykowi lewactwo z partii Ruchaczy? Jak wiemy maybach okazał się resorakiem zdobiącym szafkę Ojca Dyrektora.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polskatimes informuje obszernie!

   Farmer John (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Ale o dziwo, jeszcze istnieje drugie poczytne medium które spełnia te same powinności. Dlatego w uzupełnieniu do polskatimes kolejne bieżące informacje:

   • "Oddanie wraku jest obowiązkiem Rosji!”...rozwiń całość

   Ale o dziwo, jeszcze istnieje drugie poczytne medium które spełnia te same powinności. Dlatego w uzupełnieniu do polskatimes kolejne bieżące informacje:

   • "Oddanie wraku jest obowiązkiem Rosji!”
   http://wpolityce.pl/wydarzenia/69384-nawet-kwasniewski-potrafi-to-powiedziec-ostrzej-niz-tusk-czy-komorowski-oddanie-wraku-jest-obowiazkiem-rosji
   • "Tuskowy pomysł okrągłego stołu to próba wciągnięcia opozycji w machinacje obozu władzy"
   http://wpolityce.pl/wydarzenia/69780-krystyna-grzybowska-tuskowy-pomysl-okraglego-stolu-to-proba-wciagniecia-opozycji-w-machinacje-obozu-wladzy
   • "Świąteczne prezenty... Czy prawdą jest, że telewizję wybrano bez przetargu?""
   http://wpolityce.pl/wydarzenia/69785-swiateczne-prezenty-jacka-majchrowskiego-milion-zlotych-na-sylwestrowa-promocje-tvn-od-krakowa-czy-prawda-jest-ze-telewizje-wybrano-bez-przetargu
   • "... Nie wiadomo jak doszedł do tak wysokiego stopnia"
   http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/gen-polko-gen-majewskiemu-brak-charyzmy,9343732171
   • "Szef SKW potwierdza: tłumaczenie raportu z likwidacji WSI odbyło się zgodne z prawem"
   http://wpolityce.pl/wydarzenia/69726-szef-skw-potwierdza-tlumaczenie-raportu-z-likwidacji-wsi-odbylo-sie-zgodne-z-prawem
   • "Ile ze 140 mld zł dla wojska zostanie rozkradzione? "
   http://wpolityce.pl/dzienniki/dziennik-zbigniewa-kuzmiuka/69766-ile-ze-140-mld-zl-dla-wojska-zostanie-rozkradzione-dobrze-byloby-zebysmy-przy-wydaniu-tej-olbrzymiej-kasy-na-modernizacje-polskiej-armii-byli-madrzy-przed-szkoda-a-nie-po-niej
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gazeto Wrocławska

   hopkirk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Powiadom nas, twoich wiernych czytelników, jaki będzie wynik działań prokuratury na skutek doniesienia Rutkowskiego...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hop ! szklankę piwa - panie Rutkowski !

   OZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   Panie Rutkowski : czy te rewelacje "z pierwszej ręki /?/" są od zakonnicy - pana byłej narzeczonej. ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przestępca ,skazany na więzienie...

   xpe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   ..chce osądzać innych i osądza , bo to jest obowiązujący kierunek który wyznacza Aoron Szechter , i jego gadzinówka. Popierają jego rodacy rządzący gazetą ponoć WROCŁAWSKĄ....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko tyle...

   przecież (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   to tylko skromne 2 miliony zł. Nie czepiajcie się już księży i kościoła. Przecież ta instytucja żyła zawsze i żyje nadal w ubóstwie. Czy tego nie widzicie?.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rutkowski nie jest detektywem. To zwykły milicjant z PRL, były ZOMOwiec

   AA z Biłgoraja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   który dążący do wykreowanie siebie na "wielkiego śledczego".
   Owszem, miał kilka sukcesów na na poziomie przeciętnego dzielnicowego. Wiemy o tym
   tylko dlatego, że "sukcesy" Rutkowskiego zostały...rozwiń całość

   który dążący do wykreowanie siebie na "wielkiego śledczego".
   Owszem, miał kilka sukcesów na na poziomie przeciętnego dzielnicowego. Wiemy o tym
   tylko dlatego, że "sukcesy" Rutkowskiego zostały nadymane przez pospolite media.
   Poza tym, Rutkowski jest umaczany w afery finansowe, korupcję i pospolitą gangsterkę.
   To typowy gangster, a jego "Biuro Detektywistyczne" to tylko przykrywka.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co w tym dziwnego?

   DonPerditto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   Przecież ten tępy naród w zasadzie dobrowolnie tuczy katabasów od wieków. Co w tym dziwnego, że ci ostatni korzystają z każdej okazji żeby wydymać idiotów na jeszcze więcej? Zwłaszcza, że są...rozwiń całość

   Przecież ten tępy naród w zasadzie dobrowolnie tuczy katabasów od wieków. Co w tym dziwnego, że ci ostatni korzystają z każdej okazji żeby wydymać idiotów na jeszcze więcej? Zwłaszcza, że są całkowicie bezkarni - nawet pedofile o udowodnionym molestowaniu dzieci mogą liczyć w tym kraju na rzesze fanatycznych obrońców.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   krótko i na temat

   takitam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 3

   Fakt 1: Rutkowski nie jest detektywem tylko hochsztaplerem i celebrytą, nie można mu wierzyć dopóki nie udowodni tego co mówi.
   Fakt 2: Franciszek powinien się zająć walką z rozpasaniem i pychą...rozwiń całość

   Fakt 1: Rutkowski nie jest detektywem tylko hochsztaplerem i celebrytą, nie można mu wierzyć dopóki nie udowodni tego co mówi.
   Fakt 2: Franciszek powinien się zająć walką z rozpasaniem i pychą niektórych hierarchów - mam nadzieję, że już to robi.
   Fakt 3: Każdy ksiądz ulegający słabości odpowiada za to przed Bogiem, Ks Irek miał pecha, bo nie zdążył z tej drogi zawrócić. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama