Kartka świąteczna to wyraz sympatii i szacunku

  Kartka świąteczna to wyraz sympatii i szacunku

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  - Kupuję kartki, koperty i znaczki. Marzę o tym, by co roku na święta je wysyłać. Ale jakoś mi to ucieka i leżą przez cały rok - mówi Małgorzata Kwiecień, studentka z Wrocławia. Nic dziwnego. Coraz częściej wysyłamy życzenia przez e-mail lub esemesem. Młody wrocławianin Jakub Stemplowski uważa, że tak jest taniej i bardziej ekologicznie. - Ale to już nie ma tego samego uroku, co kartki - przyznaje.
  Szkoły podtrzymują dobre tradycje świąteczne. Dzieci uczą się wykonać kartkę i same piszą na nich życzenia dla najbliższych

  Szkoły podtrzymują dobre tradycje świąteczne. Dzieci uczą się wykonać kartkę i same piszą na nich życzenia dla najbliższych ©Andrzej Banaś

  Wysyłanie listów i papierowych kartek wciąż ma swoich zwolenników. - Był taki moment, że przerwałam tę piękną tradycję na rzecz pocztówek elektronicznych. Jednak kiedy zauważyłam, że sama otrzymuję te tradycyjne wyłącznie od moich partnerów biznesowych i są one sporządzane metodą powielaczową, stwierdziłam, że takie życzenia są nic niewarte - mówi Agnieszka Sieńko, prawniczka z Wrocławia. Wróciła do tradycji wysyłania kartek. - Wybieram takie bez elementów wyraźnie religijnych i gotowych życzeń. Te kreślę osobiście, piórem.

  - Odręczne wypisanie życzeń, piórem, na karcie włożonej do odręcznie zaadresowanej koperty, jest dowodem szacunku i sympatii dla adresata - potwierdza dr Stanisław Kraj-ski, ekspert dobrych manier i etykiety biznesu, prowadzący serwis savoir-vivre.com.pl.


  A co z wysyłaniem życzeń przez esemes? - To wcale nie jest oznaką troski o ekologię - uważa ekspert. Jego zdaniem jest to raczej przekaz: nie będę się poświęcał dla tych ludzi, nie znaczą dla mnie aż tak wiele. - Przez swoje działania wyrażamy, ile dana osoba dla nas znaczy. Dlatego najwyżej cenioną formą byłoby wysłanie wyjątkowej kartki w kopercie i jeszcze złożenie życzeń telefonicznie - dodaje dr Krajski.

  Dobrosława Dubiec, mama 4-letniej Tosi, uczy córkę wysyłania kartek. - Najchętniej wybieram takie z szopką betlejemską, bez gotowych życzeń. Te piszę sama. Córka dopisuje swoje imię, coś narysuje albo odbije palec maczany w farbie - mówi pani Dobrosława.

  Do kiedy najpóźniej trzeba nadać kartkę, by adresat otrzymał ją przed świętami? To środa, 18 grudnia, w przypadku zwykłej przesyłki i piątek, 20 grudnia, w przypadku priorytetowej.


  W sklepie i na poczcie - gdzie kupić, wysłać kartkę i za ile - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kartki

   Personalshopperka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Szczerze powiem, że gdy dostaję setnego smsa na święta, to mam ochotę wyłączyć telefon. Przestałam oceniać to pozytywnie. Otrzymać kartkę, to zupełnie inne uczucie. Uważam, że należy wrócić do...rozwiń całość

   Szczerze powiem, że gdy dostaję setnego smsa na święta, to mam ochotę wyłączyć telefon. Przestałam oceniać to pozytywnie. Otrzymać kartkę, to zupełnie inne uczucie. Uważam, że należy wrócić do zwyczaju wysyłania kartek i listów

   Stylistka Wrocławzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama