Nie oszukujmy się: Solidarność nigdy nie była monolitem....

  Nie oszukujmy się: Solidarność nigdy nie była monolitem. Także w roku 1980

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Od lat wmawia się nam, że w Sierpniu '80 nagle na 16 miesięcy Polakom zmienił się charakter narodowy. Kilka milionów ludzi tworzących pierwszą Solidarność nie tylko mówiło jednym głosem, ale także myślało w identyczny sposób. Jak, nie obrażając nikogo, wielki pszczeli rój z Lechem Wałęsą w roli pokojowo nastawionej królowej.
  Stłucz Pan termometr, nie będziesz miał Pan gorączki - powiedział Lech Wałęsa w 1990 roku, ogłaszając rozpoczęcie wojny na górze. Wojny, która pokazała

  Stłucz Pan termometr, nie będziesz miał Pan gorączki - powiedział Lech Wałęsa w 1990 roku, ogłaszając rozpoczęcie wojny na górze. Wojny, która pokazała nam dobitnie, że Solidarność nigdy nie była monolitem

  To oczywiście mit, bo już wtedy spierano się często i ostro. Choćby o program. Jak wspomina Kornel Morawiecki, udało mu się przeforsować jeden zapis w owym programie wbrew opinii Bronisława Geremka.

  Demokratyczne wybory oznaczały, że do wyścigu o różne związkowe stanowiska stawało kilku kandydatów. Z różnymi pomysłami na działalność Solidarności. Bo Marian Jurczyk inaczej sobie wyobrażał związek niż Lech Wałęsa, z którym walczył o przywództwo podczas pierwszego zjazdu "S" w hali Olivii. Obok siebie we władzach związkowych zasiedli ludzie o odmiennych poglądach politycznych - konserwatyści, liberałowie, socjaliści. Czy na 16 miesięcy odłożyli oni swoje poglądy do skrytki na dworcu? I wyjęli je dopiero w stanie wojennym, a właściwie później - siadając lub nie siadając do okrągłego stołu?
  Pierwsza Solidarność przyniosła nam oszałamiający haust wolności, ale - nie oszukujmy się - monolitem nie była.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama