Wrocław sprzedaje zabytkowe baseny

  Wrocław sprzedaje zabytkowe baseny

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  To kolejna próba szukania nowego właściciela. Urzędnicy nie chcą zdradzić powodów decyzji.
  Miasto znowu wystawiło pod młotek Wrocławskie Centrum SPA, czyli dawne Miejskie Zakłady Kąpielowe przy ul. Teatralnej.

  To zaskakująca decyzja. Wrocławscy urzędnicy zaczęli szukać nowego właściciela w połowie ubiegłego roku. W październiku postanowili wstrzymać sprzedaż. Dlaczego? Wiceprezydent Wojciech Adamski tłumaczył wówczas, że przyczyną był kryzys gospodarczy.

  Ale powód tej decyzji mógł być jeszcze jeden.
  Nieoficjalnie wiadomo, że zainteresowanie kupnem SPA było słabe i do miasta zgłosiła się tylko jedna firma. Co więcej, zaproponowała niższą cenę niż wartość samej nieruchomości. Urzędnicy nie chcą jednak zdradzić, o jakich pieniądzach była mowa.

  Spekulowało się wtedy, że Wrocławskie Centrum SPA chce kupić m.in. firma należąca do Grażyny Kulczyk. Kulczyk jednak oferty nie złożyła - z inwestycji we Wrocławiu miała zrezygnować już trzy lata temu.

  W czwartek miasto ponownie ogłosiło, że szuka kupca zainteresowanego zabytkowymi basenami. O tym, czy ktoś zechce je kupić, dowiemy się 24 kwietnia.
  Jaki jest powód, że Wrocław zdecydował się pozbyć tego majątku właśnie teraz? To tajemnica. Wiceprezydent Adamski unikał rozmowy na ten temat.
  - Na razie nie ma żadnego stanowiska w tej sprawie - mówi Paweł Czuma, dyrektor biura prasowego we wrocławskim magistracie.

  Dawne Miejskie Zakłady Kąpielowe zostały otwarte w 1897 roku.
  - Podobny obiekt można spotkać tylko w Monachium - wskazuje Paweł Skrzywanek, prezes Wrocławskiego Centrum SPA.

  Z pomysłem budowania basenów pod dachem wystąpiło Wrocławskie Towarzystwo Pływackie, które chciało uprawiać ten sport przez cały rok. Obiekt od razu stał się bardzo popularny wśród mieszkańców miasta. Przy Teatralnej można było nie tylko popływać w basenie, ale też skorzystać z łaźni parowych, masaży i restauracji.

  Baseny cieszyły również estetów. Wrocławskie MZK przypominały starożytne termy, a oczy gości cieszyły m.in. witraże, sztukaterie na sklepieniach i kafle ceramiczne. Obiekt przetrwał wojnę, a w 1977 roku wpisano go do ogólnopolskiego rejestru zabytków. Problem w tym, że nigdy nie było pieniędzy na jego kapitalny remont.

  - Teraz trzeba wydać na to od 30 do 50 mln zł - ocenia Skrzywanek. - Nowy właściciel musi też zagospodarować teren wokół budynku i wybudować na przykład podziemny parking.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama