Internauta kontra internetowa encyklopedia

  Internauta kontra internetowa encyklopedia

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Prawdopodobnie za miesiąc skończy się precedensowy proces przeciwko internetowej encyklopedii Wikipedia, jaki toczy się przed wrocławskim Sądem Okręgowym.
  Stu tysięcy złotych odszkodowania i przeprosin domaga się Arnold Buzdygan. Wrocławski internauta i przedsiębiorca pozwał Stowarzyszenie Wikimedia Polska, powołane, by promować ideę Wikipedii. To internetowa encyklopedia, do której każdy może wpisać dowolne hasło, inni użytkownicy systemu mogą je zmieniać, a wszelkie "naukowe" i merytoryczne spory rozstrzygane są przez głosowanie internautów.

  Buzdygan poczuł się urażony treścią artykułu na swój temat, jaki został zamieszczony w Wikipedii.
  Obraziło go przede wszystkim określenie "troll". Oznacza ono osobę, która łamie zasady kulturalnej wymiany poglądów na internetowych listach dyskusyjnych, prowokuje kłótnie agresywnymi i obraźliwymi wypowiedziami.
  100 tys. złotych i przeprosin domaga się Arnold Buzdygan od Wikipedii.
  Pozwani szefowie Stowarzyszenia Wikimedia przekonują sąd, że nie mają żadnego wpływu na treści zamieszczane w encyklopedii. Właścicielem całego systemu jest amerykańska fundacja. To w Stanach Zjednoczonych znajdują się komputery, przechowujące bazę danych z wszystkimi hasłami Wikipedii.

  Mówił o tym w piątek Tomasz Kanicz, prezes stowarzyszenia Wikimedia Polska. Przekonywał, że Stowarzyszenie - promujące ideę wolnej encyklopedii - w żaden sposób nie wpływa na treści ani na zasady, rządzące społecznością redagującą encyklopedię.

  Wszystko dokonuje się za pomocą głosowania internautów - użytkowników serwisu. Takiego samego zdania jest ekspert od informatyki Andrzej Niemiec, przesłuchiwany w piątek w sądzie.

  Jednak Arnold Buzdygan uważa, że Stowarzyszenie Wikimedia Polska powinno odpowiadać za zawartość Wikipedii na takiej samej zasadzie, jak wydawcy gazet czy właściciele stacji radiowych i telewizyjnych odpowiadają za obraźliwe treści zamieszczane w swoich serwisach. Buzdygan przekonuje, że pozwane przez niego stowarzyszenie jest właścicielem polskiej części internetowej encyklopedii.

  Następna - możliwe, że ostatnia - rozprawa zaplanowana jest na 19 maja.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama