Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czosnek jak antybiotyk walczy z chorobowymi bakteriami

Bogumiła Nehrebecka,
Czosnek można kupić na każdym targowisku
Czosnek można kupić na każdym targowisku Piotr Krzyżanowski
Warto zimą jeść czosnek, mimo jego przykrego zapachu. Wzmacnia nasze serce, chroni przed wirusami, a nawet pomaga swobodnie oddychać.

- Czosnek pochodzi z Azji Środkowej, skąd dostał się na Bliski Wschód , a następnie do Europy Południowej i Środkowej. Obecnie uprawiany jest na całym świecie jako roślina lecznicza i przyprawowa – mówi dietetyczka, Danuta Rogowska. - Jego główki mają specyficzny, ostry zapach i smak. Zawierają bowiem dużo olejku lotnego, którego głównym składnikiem jest alliina i enzymy. Po roztarciu czosnku enzymy przemieniają alliinę w bakteriobójczą alliicynę. Siarkowe związki lotne także pomagają leczyć infekcje układu oddechowego. Dlatego m. in. czosnek uznawany jest jako naturalny antybiotyk, chroniący nas przed atakiem bakterii.

Nie tylko na katar

Kiedy w 1944 roku dokładnie zbadano skład czosnku, okazało się, że zawarte w nim witaminy i mikroelementy zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, działają żółciopędnie i przeciwskurczowo w schorzeniach żołądka i jelit , regulują florę bakteryjną jelit i sprzyjają lepszemu ukrwieniu naczyń wieńcowych.
- Dlatego też zaleca się spożywanie czosnku przy wysokim ciśnieniu krwi, grypie, wzdęciach i stwardnieniu tętnic oraz jako środka przeciwrobaczego – mówi Danuta Rogowska.

Trzeba też pamiętać o tym, że zbyt częste jedzenie dużej ilości czosnku może spowodować wzdęcia, zaburzenia w pracy wątroby lub reakcje alergiczne.

Żuj pietruszkę

Profilaktycznie należałoby codziennie jeść ząbek świeżego czosnku, ale bardzo wielu z nas nie lubi jego smaku, a prawie wszyscy nie tolerują zapachu jaki długo utrzymuje się w oddechu czosnkowego konsumenta. Trzeba też pamiętać o tym, że zbyt częste jedzenie dużej ilości czosnku może spowodować wzdęcia, zaburzenia w pracy wątroby lub reakcje alergiczne. Dlatego wskazany jest umiar w spożywaniu czosnku, ale nie powinniśmy jego unikać. Zwłaszcza, że jest on doskonałą
przyprawą do mięsa wieprzowego, baraniny, sosów i sałatek (można gotować potrawy z czosnkiem, nie należy natomiast wrzucać go do gorącego tłuszczu).A nieprzyjemny zapach po spożyciu czosnku można usunąć pijąc mleko bądź żując liście pietruszki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska