Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwójna wypłata we wrocławskim MPK! To nie świąteczny bonus, to błąd systemu

Marcin Rybak
Kilkuset pracowników wrocławskiego MPK dostało w ostatnich dniach podwójną pensję. - To błąd systemu bankowego, poprosiliśmy już pracowników o zwrot pieniędzy - mówi rzeczniczka firmy Agnieszka Korzeniowska. - Niektórzy dostali dwa albo nawet trzy razy pensje oraz na przykład nagrody jubileuszowe - twierdzi pracownik firmy, z którym rozmawialiśmy.

Agnieszka Korzeniowska nie podała bliższych szczegółów. Wiadomo jedynie, że problem dotyczy "kilkuset" osób. Nie wiadomo jaką kwotę nadpłacono pracownikom MPK. Rzeczniczka tłumaczy, że pracownicy zostali poproszeni o zwrot nienależnych sum pieniędzy.

Co się stanie, jeśli pieniędzy nie zwrócą? - To nie są pieniądze, które im się należą więc mamy możliwość egzekwować je, ale liczymy na to, że wszyscy oddadzą - odpowiada Agnieszka Korzeniowska.

Anonimowy pracownik firmy - z którym rozmawialiśmy - przekonuje, że niektórzy kierowcy dostali od firmy nie dwie, ale trzy pensje. - Jak komuś akurat wypadała jubileuszowa nagroda to mógł dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych - mówi. - Ludzi u nas karze się za byle co a za ten błąd poniesie ktoś konsekwencje - Pyta.

Rzeczniczka MPK przekonuje, że nie był to błąd jakiegokolwiek pracownika, tylko "systemu bankowego". Po prostu zlecenie przelewu wypłaty, w przypadku kilkuset osób, zostało zrealizowane podwójnie.

CO BĘDZIE JEŚLI PRACOWNIK MPK NIE ODDA PIENIĘDZY? KOMENTUJE PRAWNIK - CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Znany wrocławski adwokat mecenas Miłosz Śliwiński, którego zapytaliśmy o przygodę wrocławskiego MPK z pensjami pracowników, nie ma wątpliwości, że miejska spółka ma tytuł by dochodzić zwrotu błędnie wypłaconej pensji. A pracownik - który dostał pomyłkowo podwójną wypłatę - byłby w ewentualnym sądowym procesie raczej na przegranej pozycji.

Mecenas Śliwiński przytacza wyrok Sądu Najwyższego z 2007 roku opisujący niemal identyczny przypadek: "Nie musi się natomiast liczyć z obowiązkiem zwrotu: pracownik, który ma prawo uważać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę posługującego się wyspecjalizowanymi służbami jest spełniane zasadnie i zgodnie z prawem (z wyjątkiem sytuacji, gdy ma świadomość otrzymania nienależnego świadczenia; ciężar dowodu w tej kwestii spoczywa na pracodawcy)" To jest teza z wyroku Sądu Najwyższego z 9 stycznia 2007 r.

Oznacza to więc, że na MPK ciążyłby obowiązek udowodnienia, że podwójna czy potrójna pensja nie należała się. Ale jeśli ktoś dostał dwa lub trzy przelewy na identyczną kwotę z tytułem wpłaty: wynagrodzenie za listopad to trudno sobie wyobrazić sąd, który uznałby, że pracownik nie miał świadomości, że pensja podwójna czy potrójna mu się nie należała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska