Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żyrafa, czyli śliczna

Radosław Ratajszczak
Długa szyja może sprawiać wiele kłopotów. Kiedy żyrafa pije wodę, a zaraz potem podnosi głowę do góry, może jej się zakręcić w głowie!
Długa szyja może sprawiać wiele kłopotów. Kiedy żyrafa pije wodę, a zaraz potem podnosi głowę do góry, może jej się zakręcić w głowie! Janusz Wójtowicz
W jakim europejskim kraju eleganckie kobiety czesały się "na żyrafę?"

Te łaciate zwierzęta zawsze zachwycały swoją gracją. Smukłe nogi, długa szyja, elegancki, dystyngowany krok - nic dziwnego, że słowo "żyrafa" pochodzi od arabskiego "xirapha", czyli "śliczna". Także w Europie żyrafa od razu została uznana miss świata zwierząt. Pierwsze żyrafy przybyły na nasz kontynent statkiem, do Genui, a stamtąd przeszły na piechotę do Paryża.

Ze swoimi arabskimi opiekunami musiały pokonać Alpy, co było nie lada wyczynem. Żyrafom wyjątkowo ciężko jest chodzić po górach - wolą płaskie sawanny. Dlatego dotarły do Paryża zupełnie wyczerpane. Przeżyły tylko kilka dni, ale wywołały prawdziwą sensację. Miejscowe damy oszalały na punkcie tych pięknych zwierząt - do tego stopnia, że fryzjerzy stworzyli nową fryzurę - "na żyrafę". Każda modna paryżanka musiała choć raz pokazać się w tej wymyślnej fryzurze!

Dziś nikt już chyba nie próbuje fryzurą upodabniać się do żyrafy. Nadal jednak te ssaki są niemałą ozdobą każdego ogrodu zoologicznego. Goście są zadziwieni ich długimi szyjami i wzrostem. Żyrafa jest najwyższym zwierzęciem żyjącym na lądzie i jednym z największych w ogóle. Dorosłe samce mogą mieć aż sześć metrów wysokości! Spoglądają więc na okolicę z wysokości, bagatela, dwóch pięter.

Po co żyrafie taka długa szyja? Na sawannach jest wiele pokarmu - trawy, krzewy, liście drzew. Różne zwierzęta zajmują inny poziom. Jedne szukają korzeni pod ziemią; inne skubią krótkie trawy; jeszcze inne wolą dłuższe zarośla lub krzewy. Korony drzew należą do słoni, niektórych gatunków małp, ptaków i właśnie żyraf. Długa szyja pozwala łaciatym ssakom sięgać po smaczne liście. Wbrew pozorom, żyrafa ma dokładnie tyle samo kręgów szyjnych, co człowiek - siedem. Są one za to bardzo, bardzo długie.

Długa szyja może sprawiać wiele kłopotów. Kiedy żyrafa pije wodę, a zaraz potem podnosi głowę do góry, drastycznie zmienia się ciśnienie krwi. Może zakręcić się w głowie! Żyrafy znalazły jednak rozwiązanie. W ich żyłach i tętnicach są specjalne zastawki, dzięki którym krew nie cofa się i nie odpływa. Dzięki temu żyrafa nie mdleje. Kolejną "pomocą" jest jej duże serce i podwyższone ciśnienie krwi.

W naturze dorosła żyrafa nie ma wielu wrogów: tylko lwy są niekiedy na tyle zuchwałe, żeby na nią zapolować.
W naszym zoo mamy cztery żyrafy. Wszystkie są ze sobą blisko spokrewnione, a więc nie można zbudować na nich stada. Wkrótce ich miejsce zajmą cztery inne żyrafy - z Tanzanii i z Kenii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska