The Blue Marble - zobacz unikalne zdjęcie Ziemi załogi...

  The Blue Marble - zobacz unikalne zdjęcie Ziemi załogi Apollo 17 [FOTO]

  red

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  The Blue Marble - zobacz unikalne zdjęcie Ziemi załogi Apollo 17
  The Blue Marble - zobacz unikalne zdjęcie Ziemi załogi Apollo 17
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. Wikipedia

  The Blue Marble to słynne zdjęcie Ziemi, które wykonała załoga amerykańskiego Apollo 17 7 grudnia 1972 roku. The Blue Marble zostało zrobione z odległości prawie 29 tys. kilometrów od naszej planety! Nazwy Blue Marble używano również do nazywania zdjęć kuli ziemskiej w wysokiej rozdzielczości. Nazwę nadała agencja NASA.
  The Blue Marble to jedno z najbardziej znanych i rozpowszechnionych zdjęć w historii. Niewiele powstało do tej pory obrazów, które pokazują w pełni oświetloną Ziemię, tak dobrze widoczną. Załodze Apolla 17 udało się to, bowiem Słońce znajdowało się akurat za nimi.

  The Blue Marble zostało wykonane 7 grudnia 1972 roku ok 5:40. Oficjalne oznaczenie dla tego obrazu to AS17-148-22727. The Blue Marble zrobiono aparatem Hasselblad z obiektywem o ogniskowej 80 mm. Oficjalne autorstwo należy do całej załogi Apolla 17, czyli Eugene'a Cernana, Harrisona Schmitta i Ronalda Evansa.

  The Blue Marble jest bardzo znana także dlatego, że to pierwsze zdjęcie w historii, które przedstawia oświetloną w pełni planetę Ziemia. W NASA spekulowano nawet, iż jest to najbardziej rozpowszechniony obraz w historii ludzkości.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama