Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Babcia z Dzierzkowa na 102

Paweł Gołębiowski
Apolonia Ślęzak z Dzierzkowa skończyła wczoraj 102 lata. - Dożyłam takiego wieku, bo odżywiam się zdrowo - tłumaczy
Apolonia Ślęzak z Dzierzkowa skończyła wczoraj 102 lata. - Dożyłam takiego wieku, bo odżywiam się zdrowo - tłumaczy Dariusz Gdesz
Przeżyli ponad wiek, bo nigdy im się nie przelewało. Dolny Śląsk ma prawie dwustu stulatków.

W czwartek 102. urodziny obchodziła Apolonia Ślęzak z Dzierzkowa w gminie Dobromierz.
Mimo sędziwego wieku jubilatka cieszy się dobrym zdrowiem.
- Ma tylko problemy ze słuchem i dokuczają jej stawy - mówi Irena Swędrowska, najmłodsza córka pani Apolonii.

Ona, jej mąż Jan i dwójka dzieci mieszkają wspólnie z seniorką, i to właśnie oni każdego dnia się nią opiekują. Jednak na pomoc i zainteresowanie innych członków rodziny pani Apolonia też nie może narzekać.

Ma 8 dzieci, 25 wnuków, 31 prawnuków i jednego praprawnuka. Wszyscy mieszkają w pobliżu i odwiedzają babcię bardzo często.
- Teraz, z okazji 102. urodzin, będą schodzili się przez kilka dni. Bo jakby zjawili się wszyscy jednocześnie, to nie mielibyśmy gdzie się pomieścić - żartuje Irena Swędrowska.

Według statystyk Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu na Dolnym Śląsku żyje 193 stulatków. Najwięcej, bo aż 47, w stolicy regionu. Jednak stulatkowie żyją też w małych miasteczkach i wsiach.
Największą średnią mogą się poszczycić niewielkie Ziębice. W tej liczącej 19 tysięcy mieszkańców gminie żyje ich aż dziewięciu.

- Trudno powiedzieć, z czego to wynika. Mamy niezłe powietrze, bo nigdy nie było tu wielkiego przemysłu - tłumaczy Edward Cymbała, zastępca burmistrza Ziębic. Jak dodaje, sędziwi staruszkowie, z którymi rozmawiał, zwykle jako receptę długowieczności podają to, że kiedyś im się po prostu nie przelewało i musieli się zahartować. - W młodości przeważnie pracowali w polu, a odżywiali się tym, co wyprodukowały ich gospodarstwa - mówi Edward Cymbała.

Dlatego dziś, pomimo problemów służby zdrowia, ciągłych stresów i zanieczyszczonego środowiska, cieszą się niezłym zdrowiem. Niektórym udaje się dożyć ponad stu lat.

Jak ocenia Krzysztof Koczela, lekarz geriatra z Wrocławia, właśnie ubóstwo sprzyjało zdrowiu.
- Udało im się przeżyć w czasach, kiedy nie było antybiotyków. Mieli silne organizmy i przeważnie prawie nie chorowali. Ponadto dobremu zdrowiu sprzyjały: ubóstwo, praca na świeżym powietrzu i marne odżywianie się, wynikające z trudnej sytuacji materialnej - wyjaśnia.
Dodaje, że obecni stulatkowie rzadko jedli mięso, a często warzywa. Nie palili też papierosów i raczej pili niewiele alkoholu.

Apolonia Ślęzak, 102-latka z Dzierzkowa, twierdzi, że nie ma jakiejś specjalnej recepty na długowieczność i dobre zdrowie.
- Lubię usmażyć sobie jajeczko, codziennie jem też śmietankę i masełko. Bardzo lubię biały barszczyk i pomidory. Kupuję je, chociaż są drogie - tłumaczy.

Podkreśla, że zawsze zwracała uwagę na to, żeby wszystko było zdrowe i najlepiej pochodziło z własnego gospodarstwa. Długo sama wypiekała chleb.
- Teraz jest o to trudniej, bo na przykład krów już nie trzymamy - mówi. Twierdzi również, że długowieczność ma we krwi. Jej siostry żyły po 90 lat, mama zmarła na trzy dni przed swoimi setnymi urodzinami, a dziadek ze strony mamy żył 113 lat.

- Uwarunkowania genetyczne mają wpływ na długość życia. Określa się, że nasz gatunek jest zaprogramowany na ponad 120 lat. Gdybyśmy robili wszystko tak, jak trzeba, powinniśmy tylu dożyć - mówi Krzysztof Koczela, geriatra.

193 stulatków
Sprawdź, w jakim mieście najwięcej osób przeżyło sto lat:
1. Wrocław - 47
2. Legnica - 11
3. Wałbrzych - 10
4. Ziębice - 9
5. Głogów - 7
6. Bolesławiec - 7
7. Jelenia Góra - 5
8. Oleśnica - 5
9. Lubin - 4
10. Trzebnica - 4
11. Święta Katarzyna - 4
12. Chojnów - 3
13. Syców - 3
14. Świdnica - 3
15. Kąty Wrocławskie - 3

Dwoma stulatkami mogą się poszczycić gminy: Kudowa-Zdrój,
Lądek-Zdrój, Radków, Legnickie Pole, Lubań, Lubomierz, Twardogóra, Oława, Miękinia, Jaworzyna Śląska, Oborniki, Szczawno--Zdrój, Sobótka, Pieńsk.
Najstarsza osoba na Dolnym Śl. mieszka w gminie Świdnica. Ma 110 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Babcia z Dzierzkowa na 102 - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska